Studenci na pierwszy ogień

10. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych

W dniach od 1 do 13 maja 2017 roku odbędzie się 10. Międzynarodowe Operowe Forum Młodych. W tym roku będziemy gościć zespoły z Bydgoszczy, Wrocławia, Poznania, Bratysławy i Gdańska. Ponadto w ramach Festiwalu odbędzie się Wokalny Kurs Mistrzowski, który poprowadzi znakomita mezzosporanistka Monika Walerowicz (Hannover, Niemcy).

Zaplanowana jest również sesja naukowa pt. Teatr operowy - tradycja, teraźniejszość, przyszłość w trakcie, której swój wykład wygłosi m.in. prof. dr Ryszard Peryt. Ciekawym wydarzeniem tegorocznej imprezy będzie na pewno Wieczór Operowy z udziałem młodych gwiazd sceny operowej.

Pierwszego dnia przeglądu melomani będą mogli zobaczyć prapremierowe przedstawienie Demony z Edinrath. Rzecz o Halionie i Liryen P.T. Grajnerta. Spektakl wystawią studenci z bydgoskiej Akademii Muzycznej. Rzecz o Halionie i Liryen to pierwszy dramat muzyczny autorstwa Pawła Tomasza Grajnerta, rozpoczynający tetralogię Demony z Edinrath.

Kompozytor, zainspirowany ideą „dzieła totalnego", wyznawaną przez Ryszarda Wagnera, zapragnął zmierzyć się z trudem stworzenia nie tylko muzyki, lecz także całego tekstu dramatu, a ponadto podjął się zaprojektowania dekoracji oraz rekwizytów. Ostatecznie jednak scenariusz powstał w ścisłej współpracy kompozytora z Urszulą Psujek, która w znacznej mierze przyczyniła się do artystycznego wymiaru tekstu. Zaprojektowaniem oraz stworzeniem kostiumów dla postaci pierwszoplanowych zajęła się zaś Julia Widlińska. Tworząc dzieło, kompozytor zdecydował się złamać konwencję dramatu muzycznego, chcąc uzyskać efekt bardziej seansu filmowego niż spektaklu teatralnego – zachowana jest zatem powściągliwość w ilości partii śpiewanych, co stwarza równocześnie szersze pole dla gry aktorskiej i interpretacji tekstu mówionego.

Autor nie stroni również od technologii, jaką niesie ze sobą XXI wiek: w spektaklu użyte są komputerowe efekty dźwiękowe, zaś jako dekoracja służą obrazy emitowane z projektora. Muzyka, niemal nieustannie towarzysząca akcji scenicznej, również utrzymana jest w stylistyce znanej z hollywoodzkiego ekranu. Wszystko to za sprawą ogromnej fascynacji kompozytora światem filmu oraz muzyką filmową.

Z bydgoskimi studentami spektakl przygotowała reżyserka Ludmiła Małecka, a od strony muzycznej nad spektaklem czuwał Piotr Wajrak.

Spektakl Akademii Muzycznej w Bydgoszczy do obejrzenia już 1 maja o godzinie 18.00 w Sali Kameralnej Opery Nova (ul. Focha 5).

Kamila Kułakowska , Urszula Psujek
Materiał festiwalowy
15 kwietnia 2017

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...