Studio czyta

"Upadek pierwszych ludzi" - Antoni Ferency - Teatr Studio w Warszawie

W maju Teatr Studio kontynuuje prezentację najnowszej dramaturgii polskiej i europejskiej. Jak zwykle, w cyklu STUDIO CZYTA przedstawia autorów albo już znanych i wartych przybliżenia, a dotychczas w polskim teatrze nieobecnych, albo takich, którzy dopiero stoją na progu obiecującej kariery

Tym razem Studio poleca twórcę rodzimego, który mimo młodego wieku dał się już poznać w niezależnym środowisku artystycznym Warszawy. To Antoni Ferency – poeta, performer i muzyk, który, obok projektów indywidualnych, współpracował m.in. ze Studiem Teatralnym Koło. Napisał również sztukę pt. „Upadek pierwszych ludzi”, której publikację zapowiedział  miesięcznik „Dialog”. Wcześniej jednak znakomici aktorzy pod opieką samego autora przeczytają ją podczas majowego spotkania w Teatrze Studio.

Sztuka Ferencego odnosi się do biblijnego tematu Adama i Ewy, ale lokuje go w znajomych realiach dzisiejszej Warszawy. W oszczędnych, pełnych dziwnego  humoru, niekiedy brutalnych dialogach Ferency stworzył poetycki świat, który ma cechy osobliwego nadrealizmu lub może - używając określenia Helmuta Kajzara  - metacodzienności.

Przygotowanie: Antoni Ferency
sztukę przeczytają: Agata Buzek, Jacek Beler, Mariusz Benoit, Mateusz Lewandowski

25 maja 2011 r., godz. 19.00 (Wstęp wolny)

Joanna Bieguńska
Materiały Teatru
24 maja 2011

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Dzień Dziecka w Baju P...
Zbigniew Lisowski
Wycieczka po Teatrze Baj Pomorski w T...