Studium toksycznych relacji

"Siła przyzwyczajenia" - reż. Remigiusz Brzyk - Krakowski Teatr Scena STU

Bohaterowie „Siły przyzwyczajenia” to ludzie cyrku, artyści sztuki, która jak żadna inna wymaga precyzji i nie wybacza pomyłek, bo ceną za nie bywa utrata życia. Doskonałość i perfekcja, codzienne żmudne ćwiczenia i ani chwili odpoczynku. Spektakl powraca na deski krakowskiego Teatru Scena Stu.

W antraktach i po godzinach bohaterowie ponawiają próby doskonałego wykonania kwintetu „Pstrąg" Franza Schuberta, co staje się obsesją maestro Caribaldiego.

Spektakl stanowi studium toksycznych relacji, gdzie każdy członek zespołu jest niezbędnym elementem podtrzymującym cyrkową piramidę. Bohaterowie nie mają siły wyzwolić się z patologicznej relacji. Co stanowi „siłę", która ich spaja?
Czy sztuka to wartość najwyższa, dla której warto ponieść każdą ofiarę, czy bycie artystą to przekleństwo, czy błogosławieństwo? I kiedy można orzec, że dzieło osiągnęło doskonałość?

Thomas Bernhard uznawany jest za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli literatury niemieckojęzycznej, może z wyjątkiem rodzimej Austrii, która ma go za ptaka kalającego swoje gniazdo. Proces o zniesławienie wytoczony przez jednego z przyjaciół i niekończące się skandale zaowocowały zakazem publikowania własnych dzieł w Austrii do 2059 roku. Jego ostatnią wolą było zaprzestanie wystawiania jego sztuk na terenie Austrii.

"Siła przyzwyczajenia" w obsadzie: Krzysztof Globisz, Wojciech Leonowicz, Michał Majnicz, Krzysztof Pluskota w krakowskim Teatrze  Scena Stu 8, 9 maja o godz. 19:00.

(-)
Materiał Teatru
7 maja 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...