Sukces aktorów z Rzeszowa

„Lwów nie oddamy" - reż. Katarzyna Szyngiera - Teatr im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

Na Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w Warszawie, którego wyniki ogłoszono 28 czerwca, za umiejętności wykazane w spektaklu Teatru im. Wandy Siemaszkowej „Lwów nie oddamy" w reżyserii Katarzyny Szyngiery.

Nagrodę zespołową przyznano aktorom Oksanie Czerkaszynie, Dagny Ciporze, Małgorzacie Machowskiej, Mateuszowi Mikosiowi, Piotrowi Napierajowi, Robertowi Żurkowi oraz muzykowi Jackowi Sotomskiemu. Oksana Czerkaszyna otrzymała też nagrodę dla najlepszej aktorki biorącej udział w przeglądzie konkursowym.

Organizuje konkurs Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Rywalizowało z sobą 12 spektakli z grupy 130 z 81 teatrów. W konkursie chodzi o popularyzację współczesnego dramatu polskiego i docenienie teatrów poszukujących i promujących ciekawe rozwiązania adaptacyjne. Nagradzali Anna Wakulik, Krzysztof Babicki, Michał Kotański, Jacek Kopciński i Paweł Płoski.

„Lwów nie oddamy" kolejno ma już za sobą nagrodę dziennikarzy 5.Festiwalu Nowego Teatru w Rzeszowie, Grand Prix czyli Wielką Nagrodę Publiczności 54. Przeglądu Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie i nagrodę specjalną 14. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@PORT w Gdyni.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
1 lipca 2019

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia