Sukcesy baletowe Opery na Zamku

podsumowanie ostatnich sezonów

Ostatnie dwa sezony szczecińskiej Opery na Zamku to przede wszystkim bardzo udane spektakle baletowe. To duży plus - pisze Małgorzata Klimczak w Głosie Szczecińskim.

Po sukcesie "Odcieni namiętności" i "Ogniw" w tym roku na początek sezonu mogliśmy oglądać balet "Dzieje grzechu".

Tydzień temu z ogromnym entuzjazmem została przyjęta "Alicja w krainie czarów" z oryginalną muzyką Przemysława Zycha i choreografią Jacka Tyskiego. Piękna scenografia i kostiumy oraz wizualizacje na pewno przyciągnęły uwagę dzieci, natomiast dorosłym bardzo przypadła do gustu choreografia i muzyka.

Przemysław Zych podkreślał, że trudno było zmierzyć się z tak ogranym tematem jak "Alicja...". W swojej kompozycji nawiązywał do muzyki filmowej i musicalowej. To był bardzo dobry pomysł. Muzyka podziałała na wyobraźnię nie tylko choreografa, który zrobił znakomite przedstawienie, ale też na wyobraźnię widzów na sali.

Po tym spektaklu widać jak bardzo szczeciński balet się rozwija, jakie robi postępy. Sztuka jest tym trudniejsza, ponieważ zespół musi tańczyć do muzyki granej na żywo, co jest trudniejsze niż taniec do muzyki z taśmy.

Ale to nie koniec atrakcji baletowych w tym sezonie. Na koniec czerwca czeka nas "Rock'n'Ballet". 25 tancerzy baletu szczecińskiej Opery na Zamku i BallettVorpommem zanurzy się w kolorowym świecie rocka i muzyki pop, tworząc widowiskowy wieczór taneczny z zapierającą dech choreografią i muzyką.

Podglądaliśmy próby po trzech tygodniach i efekty pracy dwóch zespołów wydawały się niezwykle interesujące.

Młody mężczyzna kroczy zmęczony i wyczerpany codziennością przez beznadziejną szarość życia. Nagle zostaje porwany do innego świata. Obcą rzeczywistość, w której rządzą przygody, akceptuje zbyt gorliwie. Udaje się w dziką podróż w czasie i przestrzeni, podczas której wszelkie zasady i logika wydają się nie istnieć, a niewidzialne światy myśli mogą stać się wyolbrzymionymi obrazami przeżyć. Jak niewidoczny cień podąża za nim alter ego i kwestionuje co rusz to, co jest prawdziwe, a co fantazją.

"Rock'n'Ballet" kusi hitami takich zespołów jak: Queen, The Rolling Stones, Depeche Mode, Pink Floyd, Led Zeppelin, Metallica. Zabiera publiczność do fascynującego i zajmującego świata tańca. Spektakularny wieczór tańca w formie sztuki, która nie potrzebuje słów - z energetycznymi choreografiami i porywającymi utworami rocka i popu.

Co, gdzie, za ile

Rock'n'Ballet, 28 czerwca, Hala Opery, godz. 19, bilety 30zł.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
11 czerwca 2015

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia