Sveinung Bjelland - pianista

Węgierskie inspiracje - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Od kilku lat znajduje się w czołówce wykonawców muzyki klasycznej.

Jego ostatnia płyta z utworami D. Scarlattiego i F. Mendelssohna przyjęta została z entuzjazmem, zarówno w Norwegii, jak i za granicą (w 2006 roku otrzymała nominację do norweskiego odpowiednika Nagrody Grammy – Spellemannprisen). W „Classics Today” podkreślano fantazję i artyzm pianisty, stwierdzając, że żaden szanujący się koneser muzyki fortepianowej nie powinien tego nagrania przeoczyć.

Wykształcenie muzyczne zdobywał w Mozarteum (Salzburg) i Hochschule der Künste (Berlin). Studia te ukończył z wyróżnieniem, zyskując tytuł Najlepszego Muzyka Roku przyznawany przez The Norwegian Concert Institute (1999). Uhonorowany został także wieloma innymi nagrodami.

Jest niezwykle interesującym, płodnym i wszechstronnym artystą. Występował jako solista z czołowymi norweskimi orkiestrami pod batutą wybitnych dyrygentów. Koncertował w wielu miejscach w Europie, brał udział w licznych festiwalach. Zdobył uznanie jako solista i jako wykonawca muzyki kameralnej.

Szczególnie ważne miejsce w jego karierze zajmuje współpraca z Aliną Pogostkin, zwyciężczynią Konkursu im. J. Sibeliusa w Helsinkach (2005). Wspólnie dokonali świetnego nagrania Koncertu na skrzypce i fortepian F. Mendelssohna. Ostatnio wystąpili razem na Beethovenfest w Bonn i The Helsinki Festival.
W latach 2002 – 2008 był dyrektorem artystycznym The Gloger Festival, przekształcając go w jeden z najciekawszych festiwali muzycznych w Norwegii.

W październiku 2008 roku wystąpił z recitalem muzyki kameralnej w Wigmore Hall (Londyn).
W najbliższej przyszłości artysta wystąpi z programem kameralnym w Concertgebouw (Amsterdam). Odbędzie także (jako solista) trasę koncertową w Chinach.

(-)
Materiały OiFP
20 marca 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia