Świat baśni

"Arabela" - reż. Paweł Aigner - Teatr Wybrzeże w Gdańsku

Teatr Wybrzeże zaprasza na 50. "Arabelę". Prezentacja jubileuszowego spektaklu odbędzie się w najbliższą sobotę, 13 grudnia o godzinie 13.00 na Dużej Scenie.

Światowa prapremiera "Arabeli" Maliny Prześlugi w reżyserii Pawła Aignera miała miejsce 1 czerwca 2012 roku. Spektakl będący pierwszą na świecie adaptacją kultowego czechosłowackiego serialu spotkał się ze znakomitym przyjęciem najmłodszej ale i starszej widowni. Nasze przedstawienie zyskało również znakomitą opinię wśród krytyków teatralnych, a redakcja portalu Trójmiasto.pl uznała je za jedno z siedmiu najważniejszych trójmiejskich wydarzeń kulturalnych 2012 roku.

O Spektaklu

Pewnego dnia Pan Majer, aktor, opowiadający w telewizji bajki dla dzieci, spotyka na swej drodze czarodzieja drugiej kategorii - Rumburaka. Wraz z nim przenosi się do Świata Baśni, gdzie za sprawą nieszczęśliwego zbiegu okoliczności, zabija Gadającego Wilka... Karę za to ponosi Rumburak, który pałając chęcią zemsty, w szokujący sposób zmienia treść bajek, co więcej, podszywa się pod opowiadającego je Pana Majera. Zaniepokojony władca Baśni - Król Hiacynt wysyła swoje dwie córki Arabelę i Ksenię w towarzystwie maga Vigo do krainy ludzi. Mają oni nakłonić Majera do przywrócenia ładu w bajkach. Arabela i syn Majera, Petr, zakochują się w sobie. Rumburak, który sam miał chętkę na Arabelę i pół królestwa baśni, podstępnie, z pomocą czarodziejskiego pierścienia, porywa księżniczkę i więzi ją w swoim zamku. Jednak Arabeli udaje się uciec do ukochanego Petra. Ich szczęście nie trwa długo. Petr przypadkowo okrywa się czarodziejskim płaszczem i znika. W tym czasie w Świecie Baśni dzieją się rzeczy straszne i niepojęte... a to dopiero początek wydarzeń, które na zawsze miały odmienić ten czarodziejski świat. Wszystko jednak, jak to w bajkach, kończy się dobrze.

Paweł Aigner o spektaklu: "Arabela to opowieść o wielkiej sile i dynamice. Przenikające się światy: ludzki i baśniowy, targane są niezwykle silnymi emocjami i namiętnościami, które sprawiają, że opowieść atrakcyjna dla dzieci może być również interesująca dla widzów dorosłych. Bowiem Arabela to historia pożądania, władzy, zazdrości, zemsty ale również miłości, która w każdym ze światów jest taka sama."

(-)
Materiał Teatru
9 grudnia 2014

Książka tygodnia

Trailer tygodnia