Świat ręcznych robótek

"Zimowa przygoda" - reż. Dariusz Wiktorowicz - Teatr Lalek Rabcio w Rabce

Wszystkim dzieciom bliska jest postać głównego bohatera bajki. Jest nim sympatyczny Bałwanek ulepiony wraz z pierwszym padającym śniegiem. Zosia, Jurek i Stenia postanawiają podarować mu wycięte z papieru serce. Ich dar jest tak szczery, że Bałwanek ożywa i rusza przed siebie. Wkrótce zatęskni za swoimi małymi stwórcami i postara się ich odszukać, a to nie obędzie się bez przygód! Nie wszyscy w tej historii są postaciami pozytywnymi.

Podwórkowy łobuziak-Paweł dokucza nie tylko dzieciom, ale i Bałwankowi. Ten pragnąc jego zmiany postawy postanawia podarować mu swoje serce. Bałwanek po tym geście wraca do pierwotnej śnieżnej postaci. Jednak jego dar przynosi pozytywny skutek. Paweł okazuje skruchę, a jego pozytywna zmiana zachowania w stosunku do otoczenia ożywia Bałwanka na nowo.

W inscenizacji rabczańskiej „Zimowej przygody" główną kreatorką zabawy dzieci jest Babcia. Tworzy ze swoich wełnianych robótek cały zimowy świat. Są więc rękawice, ciepłe czapki i kule śnieżne, drogi, domki... Jest i Bałwanek. Niezwykły świat wyobraźni pozwala naszym bohaterom nie wychodząc z domu przeżywać wielkie przygody, podróżować w czasie i przestrzeni wykonanej przez Babcię na drutach . Jest też nie zawsze miła postać Dziadka Pawła, bowiem nie lubi on zimowej pory, a tym bardziej śnieżnych zabaw, deklarując to zdecydowanie i stanowczo : „Nie lubię zimy, bo jest bez koloru, jest zimna, mokra i nie można jeździć na motorze...".

Reżyserem spektaklu jest Dariusz Wiktorowicz. Wieloletni dyrektor Teatru Dzieci Zagłębia im. J. Dormana w Będzinie , który realizował w rabczańskim teatrze między innymi : „ Tomcia Paluszka", i „Niebiskiego Pieska". Wiktorowicz jest również autorem tekstów piosenek.

Scenografię „Zimowej przygody" zaprojektowała Barbara Wójcik-Wiktorowicz. Autorka scenografii do spektakli realizowanych między innymi w : Teatrze Groteska w Krakowie, Teatrze Maska w Rzeszowie, Bałtycki Teatrze w Koszalinie, Teatrze Dzieci Zagłębia w Będzinie, Teatrze Kubuś w Kielcach.

Muzyka skomponował Michał Makulski. Autor muzyki teatralnej, filmowej. Jest również autorem hymnu akcji charytatywnej; "Szlachetna paczka"

(-)
Materiał organizatora
17 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia