Świąteczny Frymark Teatralny 2013

"Smakułyki" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Teatr Poddańczy

Świąteczny Frymark Teatralny 2013 odbędzie się od 13 do 15 grudnia w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Frymark rozpocznie się w piątek, 13 grudnia o godz. 17 spektaklem Teatru Poddańczego "Smakułyki" w reż. Honoraty Mierzejewskiej-Mikoszy.

W dniach 14-15 grudnia 2013 roku w Instytucie Teatralnym im Zbigniewa Raszewskiego odbędzie się wielka giełda teatraliów oraz targi rękodzieła, książek i zabawek. Jak co roku będzie można kupić wyjątkowe prezenty, zrobić własne ozdoby choinkowe, posłuchać bajek, spróbować świątecznych przysmaków, a także wspólnie pokolędować. Na tegorocznym Frymarku swoje stoiska z wydawnictwami, plakatami, gadżetami i biletami zaaranżują również stołeczne teatry (m. in Nowy Teatr, Teatr Baj, Teatr Capitol, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hubnera, TR Warszawa, Teatr Studio im. Stanisława I. Witkiewicza).

Świąteczny frymark teatralny to:

Giełda teatraliów: kostiumy, rekwizyty, plakaty, afisze, programy z warszawskich teatrów

Stoiska stołecznych teatrów: bilety, vouchery oraz wydawnictwa i gadżety

Targi: niepowtarzalne ubrania, dodatki, ręcznie robiona biżuteria i ozdoby, designerskie zabawki, sztuka użytkowa | książki, albumy, płyty, e-booki oraz wydawnictwa dla najmłodszych

Świąteczne przysmaki

Atrakcje dla dzieci i rodziców: warsztaty robienia scenografii, szycie misiów, robienie guzikowych stworków, ludowych ozdób choinkowych i recyklingowych kartek świątecznych | szydełkowanie| | pieczenie i lukrowanie pierniczków | projekcje kultowych kreskówek | znani aktorzy czytają bajki | fotki z budki | muzyka teatralna

Spektakl i warsztaty dla najmłodszych

Koncerty: Nela i Daniel Brzezińscy | Ania Broda & Mela Broda | Bogdan Hołownia i Kamil Banasiak | kolędnicy z Przedszkola "Agatka" | zespół "Warszawa Wschodnia"

Zapraszamy!

Świąteczny Frymark Teatralny

13 grudnia 2013, g. 17.00

14-15 grudnia 2013, g. 11-18.00

Harmonogram:

Piątek, 13 grudnia

17.00 - Teatr Poddańczy "Smakułyki", reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza | spektakl dla dzieci w wieku 2-4 lata

Sobota, 14 grudnia

11.30 - kultowe kreskówki

12.00 - kolędowanie | Nela i Daniel Brzezińscy

12.00 - warsztat dla najnajów | Monika Dąbrowska

12.30 - czytanie bajki

13.00 - warsztaty tworzenia scenografii | Fundacja Atelier

13.30 - kultowe kreskówki

14.00 - warsztaty tworzenia scenografii | Fundacja Atelier

14.30 - czytanie bajki

15.00 - warsztaty scrapbookingu | Fundacja Nadaktywni

15.30 - koncert piosenek z lodu, ognia i wody | Ania Broda i Mela Broda

16.00 - warsztaty scrapbookingu | Fundacja Nadaktywni

17.00 - koncert | Bogdan Hołownia i Kamil Banasiak

Niedziela, 15 grudnia

11.30 - kultowe kreskówki

12.00 - warsztaty dla najnajów | Monika Dąbrowska

12.30 - koncert |zespół "Warszawa Wschodnia"

13.00 - warsztat scrapbookingu | Fundacja Nadaktywni

13.30 - czytanie bajki

14.00 - warsztaty scrapbookingu | Fundacja Nadaktywni

14.30 - koncert | kolędnicy z Przedszkola "Agatka"

15.00 - warsztaty tworzenia ozdób choinkowych | Kinga Kuczyńska

15.30 - kultowe kreskówki

16.00 - warsztaty tworzenia ozdób choinkowych | Kinga Kuczyńska

16.30 - czytanie bajki

17.00 - kultowe kreskówki

targi rękodzieła | giełda teatraliów | wypychanie misiów | pieczenie i ozdabianie pierniczków | szydełkowanie | fotki z budki

Szczegóły:

"Smakułyki" - Teatr Poddańczy

Jak brzmi cukier, jak twardy jest orzech, ile potrzeba mąki, by zapanowała zima na stole, jakie zaklęcia kryją się w książce kucharskiej? Kuchnia jest krainą dźwięków i wielu zmysłów. Spektakl "Smakułyki" otwiera przed dziećmi zaczarowany świat zakamarków kuchennych. Aktorzy prowadzą przez nie widzów i uczą rozpoznawać przedmioty, rozróżniać zapachy, nazywać zjawiska w kuchni, jednocześnie proponując wykorzystanie codziennych przedmiotów do zabaw muzycznych, tworząc m.in. dzwonki ze sztućców, bębny z misek i garnków. Działając na zmysły dziecka sztuka rozwija wyobraźnię, zachęca do zabawy i odkrywa tajemnice słodkiego świata wypieków.

spektakl przeznaczony dla dzieci w wieku od 2 do 4 lat

czas trwania: 35 min

bilety: 10 zł

13 grudnia (piątek), godzina 17.00

Spektakl powstał dzięki Stypendium Artystycznemu Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego uzyskanego przez reżysera spektaklu Honoratę Mierzejewską-Mikoszę.

Koncerty:

Nela i Daniel Brzezińscy. Kolędowanie

Kolędowanie frymarczne na skrzypce, akordeon i wniebogłosy.

Pastorałki, kolędy, szczedriwki.

Muzykowanie na całego ­ świątecznie, adwentowo, żywiołowo.

Będą to utwory znane i te zapomniane, z różnych regionów Polski i z Ukrainy, a także muzyka instrumentalna - polska, szkocka, żydowska i nie tylko.

14 grudnia (sobota), od godziny 12:00

Ania Broda i Mela Broda. Koncert piosenek z lodu, ognia i wody

Czy wiecie dlaczego zima to najcieplejsza pora roku? Czy umiecie tworzyć Rozgrzewające Nuty Dobrych Życzeń? Czy poznaliście już jak dobra potrafi być Królowa Zimy?

Te i inne historie opowiedzą Wam orientalne cymbały, wiatrem kołysane melodie oraz słowa spadające jak gwiazdy w grudniową noc. Koncert autorskiej muzyki Ani Brody, kompozycji inspirowanych podróżami, korzennym smakiem i świątecznym światłem.

wykonanie: Ania Broda (śpiew, cymbały), Mela Broda (śpiew, bębny)

14 grudnia (sobota), godzina 15:30

Wydawnictwo Wasowscy oraz Bogdan Hołownia i Kamil Banasiak

Wydawnictwo Wasowscy jest małym przedsięwzięciem rodzinnym, powstałym z potrzeby upowszechniania dorobku Jerzego Wasowskiego. Na Frymarku pojawią się "NuTatki, czyli zeszyty piosenkowe na 100-lecie urodzin Jerzego Wasowskiego", "Obławantura przez Wążarłacza i Łowybryki wokół Żreka" Lewisa Carrolla w tłumaczeniach Wojciecha Manna i Grzegorz Wasowskiego, "Pamiętnik Dobrego Kota i jego zwyczajnego pana" Grzegorza Morkowskiego oraz "Gucio i Megi w Warszawie" Petrus Primitos. Obecność Wydawnictwa na Frymarku uświetni koncert Bogdana Hołowni - pianisty jazzowego, znawcy i propagatora twórczości Jerzego Wasowskiego oraz Kamila Banasiaka - studenta Akademii Teatralnej. Na mini-recital wokalno-instrumentalny składają się bardzo znane i prawie nieznane utwory Wasowskiego.

koncert: 14 grudnia (sobota), godzina 17:00

Warszawa Wschodnia

Zespół wokalny zajmuje się dokumentacją, rekonstrukcją i wykonywaniem rosyjskich, ukraińskich i polskich pieśni tradycyjnych. Głównym celem zespołu jest odtwarzanie dawnego, ginącego już sposobu śpiewania oraz dokumentacja najcenniejszych zjawisk wschodniosłowiańskiej kultury muzycznej, a najważniejszą inspiracją jest kontakt z wiejskimi mistrzami - śpiewakami starego pokolenia, których członkowie grupy odwiedzają od wielu lat.

15 grudnia (niedziela), godzina 12:30

Warsztaty:

Uwaga! Na warsztaty obowiązują wcześniejsze zapisy. Prosimy o wysyłanie maili z rezerwacją na adres bilety@instytut-teatralny.pl. Niezapisane osoby będą mogły uczestniczyć w zajęciach w miarę dostępności miejsc

Druga zima. Warsztat dla najnajów - Monika Dąbrowska

Warsztat będzie podróżą do białej krainy Eskimosów. Spróbujemy odnaleźć ich tropy na śniegu i podążyć ich śladem. Na chwilę zamarzniemy jak sopelki lodu, zagramy zimie na nosie, będziemy pędzić saniami aż w końcu odnajdziemy Eskimosów w iglo.

Warsztat dla dzieci w wieku od 1,5 do 3 lat. W warsztacie bierze udział dziecko + jeden rodzic.

14-15 grudnia (sobota-niedziela), godzina 12:00

Budowanie scenografii - Fundacja Atelier

Warsztat posłuży rozwijaniu wyobraźni przestrzennej i poznawaniu techniki tworzenia trójwymiarowych konstrukcji. Fundacja Atelier zajmuje się prowadzeniem i wspieraniem edukacji i twórczości plastycznej, propaguje aktywne uczestnictwo w sztuce.

14 grudnia (sobota), godzina 13:00 i 14:00

Warsztat Scrapbookingu - Fundacja Nadaktywni

Podczas warsztatów wykonamy Bożonarodzeniową kartkę w technice scrapbookingu

Fundacja Nadaktywni założona przez przedstawicielki trzech pokoleń gdyńskich działaczek społecznych zajmuje się aktywizacja ludzi w wieku emerytalnym i osób niepełnosprawnych.

14 grudnia (sobota), godzina 15.00 i 16.00

15 grudnia (niedziela), godzina 13.00 i 14.00

Inne atrakcje:

Fabryka robienia misiów - Księgarnia Efka

Księgarnia Efka tradycyjnie zaprasza dzieci z opiekunami do kącika "Świątecznej Fabryki Miśków" gdzie będzie można zrobić własnego ukochanego misia. Efka zaprasza również do swojego stoiska w którym będzie można kupić przygotowane na tą okazję wyjątkowe książki.

Szydełkowanie - Fundacja Nadaktywni

Wspólnie, różnymi technikami wydziergamy jak najdłuższy szalik. Dziewiarki z Fundacji Nadaktywni zaprezentują unikatowe efekty swojej pracy i pomogą opanować szlachetną sztukę rękodzieła artystycznego.

Pieczenie i lukrowanie pierników

Jak co roku w kawiarni Instytutu Teatralnego będzie można własnoręcznie upiec i ozdobić pierniczki na choinkę.

Fotki z budki

Fotki z budki to bardzo prosty w obsłudze aparat do robienia zdjęć z wykorzystaniem rekwizytów. W dziesięć sekund będzie można całkowicie zmienić swój wizerunek i uwiecznić go na papierze fotograficznym.

Współpraca

- Fundacja Atelier - www.atelier.org.pl

- Księgarnia Efka - www.efka.waw.pl

- Przedszkole Niepubliczne "Agatka"

- Studio Filmów Rysunkowych - www.sfr.com.pl

- XXXV LO i 19. Gimnazjum im. Bolesława Prusa

- Wydawnictwo Wasowscy

- Fundacja Nadaktywni

(-)
Materiał Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego
9 grudnia 2013

Książka tygodnia

Bauhaus - nauczanie/nowy człowiek
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
red. Małgorzata Leyko

Trailer tygodnia

27. Międzynarodowy Fes...
Ewa Pilawska
Artysta w kryzysie 27. Festiwal Sztu...