Święto debiutujących aktorów

28. Festiwal Szkół Teatralnych

W poniedziałek rozpoczyna się XXVIII Festiwal Szkół Teatralnych. Najważniejsza i najstarsza impreza polskich szkół aktorskich.

Jak co roku swoje dyplomy pokażą studenci z czterech szkól: warszawskiego AT, krakowskiego PWST, krakowskiego PWST filia Wrocław i łódzkiej PWSFTviT. W sumie w ciągu czterech dni zobaczymy aż 19 spektakli! Niestety, zabraknie widowisk ze szkół zagranicznych z Czech i Rosji. Nie udało się zgrać terminów, ale organizatorzy zapewniają, że zrobią wszystko, by zaprosić obie szkoły do Łodzi już po wakacjach. 

Jurorami tegorocznej edycji są: Adam Orzechowski (dyrektor teatru Wybrzeże z Gdańska), Paweł Szkotak (reżyser) i Violetta Laszczka (reprezentantka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego). Po raz pierwszy w historii festiwalu ocenie jurorów będą podlegać aż cztery dyplomy z każdej szkoły. Werdykt poznamy w piątek o godz. 12, wyjątkowo na Małej Scenie Teatru Nowego i bez spektaklu zamykającego festiwal.

Dla adeptów sztuki aktorskiej to często najważniejszy festiwal w życiu. Niepowtarzalna szansa, żeby pokazać się reżyserom, dyrektorom teatrów, dziennikarzom i widzom. To tu zaczynają się kariery najzdolniejszych. Dla większości studentów szkół teatralnych to także jedyna szansa, żeby obejrzeć dyplomy przygotowane przez inne uczelnie.

Życie festiwalowe będzie można śledzić na blogu (www.fst.blog.pl). Jak co roku studenci teatrologii będą recenzować wszystkie spektakle w bezpłatnej gazecie festiwalowej "Tupot", rozdawanej w teatrach przed spektaklami.

A będzie o czym pisać. W programie XVIII FST znajdują się spektakle wyreżyserowane przez wybitnych twórców: Jana Englerta, Agnieszkę Glińską, Jerzego Stuhra czy Grzegorza Wiśniewskiego. Bilety na wszystkie spektakle kosztują po 12 i 6 zł. Można je kupić w kasie Teatru Nowego (ul. Więckowskiego 15), Teatru Studyjnego (ul. Kopernika 8) i w AOIA Teatr 77 (ul. Zachodnia 54/56). Karnet na wszystkie spektakle kosztuje 120 zł

Joanna Rybus
Gazeta Wyborcza Łódź
8 maja 2010

Książka tygodnia

Starożytny teatr i dramat w świetle pism scholiastów. Leksykon
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Stanisław Moniuszko, Katarzyna Chiżyńska, Jadwiga Czerwińska, Małgorzata Budzowska

Trailer tygodnia

Miłość do trzech pomar...
Zbigniew Głowacki