Święto mitycznych stworów

18. Wielka Parada Smoków w Krakowie

Około 40 kolorowych smoków przeszło w niedzielę ulicami Krakowa, by zaprezentować się na Rynku Głównym. Była to 18. Wielka Parada Smoków. Święto mitycznych stworów trwało pod Wawelem od soboty.

Hasło tegorocznej parady brzmiało "Smoki z Dziennika Marco Polo". Dzieci i młodzież, głównie z Małopolski, które wykonały stwory, inspirowały się wodnymi i lądowymi przygodami znanego włoskiego podróżnika z czasów jego podróży do Chin w średniowieczu.

Jak poinformował Michał Stankiewicz z Teatru Groteska (organizatora imprezy), w niedzielnej paradzie uczestniczyło około 2 tys. dzieci z całej Polski. Pochód wyruszył z okolic Wzgórza Wawelskiego i przeszedł do Rynku Głównego. Tu jury złożone z przedstawicieli świata kultury, mediów, a także służb mundurowych, wyłoniło autorów najciekawszych projektów. Zwycięzcy otrzymali nagrody finansowe i rzeczowe.

- Po co organizujmy Wielką Paradę Smoków? Wystarczy się rozejrzeć po Rynku, aby sobie odpowiedzieć na to pytanie - powiedział PAP Stankiewicz.

Smocza impreza trwa w Krakowie od soboty. Na Bulwarach Wiślanych, niedaleko Smoczej Jamy. odbywa się Smoczy Piknik Rodzinny. W sobotnią noc nad Wisłą rozgrało się wielkie smocze widowisko -

olbrzymie pływające i unoszące się w powietrzu smoki, nastrojowa muzyka, feeria sztucznych ogni i magiczna sceneria. Ten spektakularny pokaz co roku przyciąga na bulwary tysiące widzów.

Tematem przewodnim ubiegłorocznego wydarzenia były smoki Morza Śródziemnego.

Beata Kołodziej
PAP

Beata Kołodziej
Kurier PAP
4 czerwca 2018

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...