Święto tańca

Gala Baletowa w Bytomiu

Już po raz szósty organizowana jest na Śląsku 29 kwietnia 2013r. Gala Baletowa z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca.

Jest to wyjątkowe wydarzenie, które z inicjatywy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego w Bytomiu jednoczy na scenie Opery Śląskiej młodego adepta tańca – ucznia szkoły baletowej z tancerzem zawodowo zajmującym się tańcem – często absolwentem Szkoły.

Na scenie Opery Śląskiej spotkają się: tancerze wszystkich zespołów baletowych Śląska: Gliwickiego Teatru Muzycznego, Teatru Rozrywki w Chorzowie, Śląskiego Teatru Tańca, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk", Opery Śląskiej, a przede wszystkim soliści Baletu Narodowego Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Poznaniu, Opery Nova w Bydgoszczy, Opery Wrocławskiej, Opery Krakowskiej i Opery na Zamku w Szczecinie.  Gośćmi Gali są również uczniowie zaprzyjaźnionych presiżowych europejskich szkół baletowych.

Reżyserem spektaklu, tak jak w poprzednich latach jest wybitny polski choreograf – Henryk Konwiński. Przygotowywane rok rocznie spektakle, stały się wydarzeniem oczekiwanym zarówno przez widzów, jak i wykonawców, są świetną okazją do spotkań całego środowiska baletowego na Śląsku i sprzyjają jego integracji.

Impreza ma również na celu promowanie Śląska przez taniec i prezentację choreografów związanych z naszym regionem. Jest także promocją jedynej, ogólnokształcącej szkoły baletowej w województwie i jednej z pięciu tego typu szkół w Polsce.

 

(-)
Mateiały organizatora
27 kwietnia 2013

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia