Święto teatru radia i telewizji

18. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Sopot 2018"

29 czerwca rozpocznie się XVIII Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" - Sopot 2018". Święto teatru radia i telewizji potrwa przez cztery letnie dni, na festiwalu będzie można obejrzeć aż 25 konkursowych spektakli Teatru Telewizji i wysłuchać 27 słuchowisk Polskiego Radia oraz 11 słuchowisk dla dzieci i młodzieży.

Konkursowe spektakle telewizyjne będą oceniane przez jury w składzie: Marek Chowaniec, Jacek Kopciński, Waldemar Krzystek (Przewodniczący), Michał Kwieciński i Halina Łabonarska. Natomiast konkursowe słuchowiska radiowe oceniać będzie jury: Krzysztof Babicki, Piotr Müldner-Nieckowski, Maria Pakulnis, Włodek Pawlik i Wojciech Tomczyk.

Jury "Dwa Teatry Dzieciom": Katarzyna Stoparczyk, Agata Skórska, Romuald Wicza - Pokojski.

W tym roku Wielką Nagrodą Festiwalu za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Telewizji Polskiej i Teatrze Polskiego Radia uhonorowani zostaną niezwykle zasłużeni dla sceny radiowej i teatralnej artyści: Barbara Krafftówna i Franciszek Pieczka.

BARBARA KRAFFTÓWNA w swoim dorobku aktorskim ma kilkadziesiąt ról w spektaklach Teatru Telewizji. Debiutowała w 1958 roku rolą Małgorzaty w "Nowym Don Kiszocie" A. Fredry u Maryny Broniewskiej. Brała udział w inscenizacjach ważnych dramatów polskich i obcych, współpracując przy tym z najwybitniejszymi reżyserami, m. in. z Konradem Swinarskim, Ewą Bonacką, Jerzym Gruzą, Zygmuntem Hübnerem i Januszem Majewskim. Wielką i wyjątkową kreację stworzyła w spektaklu Jerzego Gruzy "Wizyta starszej pani" Friedricha Dürrenmatta grając Klarę Zachanassian.

W sezonie 2017/18, po 20 latach przerwy, wróciła na scenę Teatru Telewizji rolą Markizy w wyreżyserowanej przez Roberta Glińskiego "Biesiadzie u hrabiny Kotłubaj" Witolda Gombrowicza. W archiwum Polskiego Radia znajduje się ponad 350 nagrań słuchowisk, programów kabaretowych i piosenek wykonywanych przez Barbarę Krafftównę. Aktorka wystąpiła w słuchowisku Teatru Polskiego Radia już w roku 1950, intensywniej zaczęła współpracować z radiową sceną od połowy lat 50. Była m.in. gwiazdą radiowych wersji Kabaretu Starszych Panów. Barbara Krafftówna jest artystką obdarzoną niezwykle silną osobowością , dysponuje ogromnym bogactwem i różnorodnością środków wyrazu.

FRANCISZEK PIECZKA współpracę z Teatrem Telewizji rozpoczął ponad 50 lat temu rolą Kanclerza w "Balladynie" Juliusza Słowackiego (reż. Aleksander Bardini). W następnych latach wielokrotnie pojawiał się na telewizyjnej scenie współpracując ze wspaniałymi reżyserami, m.in. z Konradem Swinarskim, Lidią Zamkow, Zygmuntem Hübnerem, Jerzym Golińskim, Maciejem Englertem, Laco Adamikiem i Janem Jakubem Kolskim. Ostatnio widzowie Teatru Telewizji oglądali go na początku XXI wieku w spektaklach "Simpatico" Sama Sheparda w reż. Mariusza Grzegorzka i "Kamera marzeń" Jana Jakuba Kolskiego.

Z teatrem radiowym Franciszek Pieczka związany jest od roku 1960; radiowe archiwum ma ponad 500 nagrań słuchowisk z jego udziałem. Jednocześnie występuje w popularnej powieści radiowej "W Jezioranach". Należy do najbardziej lubianych i popularnych aktorów i kojarzony jest przede wszystkim z ciepłymi, szlachetnymi postaciami, które często grał w filmach i serialach telewizyjnych. Sceniczne role wzbogacają ten wizerunek. W teatrze grał postaci komediowe, jak też okrutnych despotów i tragicznych bohaterów.

Po raz pierwszy w konkursie spektakli telewizyjnych zostanie przyznana nagroda honorowa jury młodzieżowego złożonego z przedstawicieli trójmiejskiego ruchu amatorskiego. Jury przystąpi do pracy w składzie: Aleksandra Fiutowska, Antoni Majewski, Kacper Nowaczyk.

Festiwal "Dwa Teatry 2018" w Sopocie przyłącza się do obchodów stulecia Niepodległej. Z tej okazji organizatorzy przygotowali liczne wydarzenia tematyczne. Ponadto poza głównymi pokazami widzowie będą mogli uczestniczyć w wielu wydarzeniach towarzyszących, w całym Trójmieście.

W tym roku pokazy spektakli konkursowych Teatru Telewizji będą się odbywały po raz pierwszy w dwóch salach Multikina w Sopocie, tak, żeby każdy z widzów miał możliwość wyboru seansu. Spektakle Teatru Telewizji będą prezentowane także w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. oraz Gdyńskim Centrum Filmowym.

Uroczysta Gala Festiwalu "Dwa teatry - Sopot 2018" odbędzie się 2 lipca. Transmisja w TVP Kultura i w TVP Gdańsk o godz. 19:00. Retransmisja: 03.07 TVP 1, godz. 23:30, 04.07 TVP Polonia godz. 23.10.

Galę w reżyserii Mariusza Malca i w realizacji Jacka Dybowskiego poprowadzą: Małgorzata Kożuchowska i Grzegorz Kwiecień. Wówczas poznamy laureatów wielu indywidualnych nagród, nagrody publiczności oraz laureatów Grand Prix dla najlepszego spektaklu Teatru Telewizji ufundowanego przez Prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego, oraz Grand Prix dla słuchowiska Polskiego Radia ufundowanego przez Prezesa Zarządu PR SA Jacka Sobalę. Przyznana również zostanie nagroda im. Byrskich za najlepsze słuchowisko zrealizowane przez regionalne rozgłośnie Polskiego Radia ufundowana przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.

Dyrektorem Festiwalu jest Joanna Strzemieczna-Rozen, Dyrektor-Redaktor Naczelny Oddziału TVP S.A. w Gdańsku. Dyrektorami artystyczno-programowymi Festiwalu są: Ewa Millies-Lacroix ze strony Telewizji Polskiej i Janusz Kukuła z Polskiego Radia.

Organizatorami festiwalu są: Telewizja Polska S.A. oraz Polskie Radio S.A.. Natomiast współorganizatorami są: Samorząd Województwa Pomorskiego, Miasta Sopot, Gdynia, Gdańsk. Organizatorem wykonawczym i producentem Festiwalu jest Gdański Oddział Telewizji Polskiej. Sponsorami Festiwalu są : PKN Orlen, Grupa Energa oraz Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA. Partnerem Festiwalu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO

(-)
Materiał organizatora
27 czerwca 2018

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...