Święto teatru rozpoczyna się 6 maja

22. Gliwickie Spotkania Teatralne

Tego przeglądu nikomu nie trzeba polecać, widzowie czekają na niego przez cały rok. Gliwickie Spotkania Teatralne potrwają 11 dni

Dziś nie trzeba wojażować po Polsce, żeby być na bieżąco z ciekawymi spektaklami. Gliwickie Spotkania Teatralne od lat są taką wielką impresaryjną sceną, na której przez ii dni, prezentowany jest atrakcyjny i zróżnicowany przegląd przedstawień. A także spotkania z artystami, wystawy i dyskusje.

W tegorocznym programie GST znalazła się m.in. "Nasza klasa", głośny spektakl warszawskiego Teatru na Woli. Sztuka Tadeusza Słobodzianka, inspirowana wydarzeniami w miejscowości Jedwabne, opowiada historię ("w XIV lekcjach", jak głosi podtytuł) uczniów polskiego i żydowskiego pochodzenia. Ich szkolne lata to jedyny czas wspólnych przeżyć; potem jest już tylko antysemicka fobia, wojenna śmierć, a w końcu próba rozliczenia win. Tę wstrząsającą sztukę zrealizował Ondrej Spiśak, któremu udało się zachować poetycki klimat tekstu Słobodzianka i jego uniwersalną wymowę.

Na drugim biegunie (ale tylko formalnym) usytuować można natomiast spektakl duetu Paweł Demirski (dramaturg) i Monika Strzępka (reżyserka), czyli spektakl "Niech żyje wojna!!!". Ta na pozór groteskowa dyskusja z serialem "Czterej pancerni i pies", w rzeczywistości jest gorącym protestem przeciw manipulowaniu historią i wykorzystywaniem jej do bieżących interesów politycznych.

Na gliwickich scenach (nawet w podziemiach!) nie braknie żadnej konwencji teatralnej, ani wielkich gwiazd. Wystarczy tylko przestudiować uważnie program przeglądu. I zarezerwować bilety, które kosztują od 30 do 110 zł.

hw-m
Dziennik Zachodni
23 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia