Święto wiosny, czyli chiński Nowy Rok

Teatr Lalki Maski i Aktora Groteska w Krakowie

Teatr Groteska jako wielki przyjaciel smoków wpisuje się w obchody rozpoczęcia Roku Smoka. Z tej okazji 2 lutego występ dwóch znakomitych zespołów z Chin: Shen Yang Acrobat Group i Xinmin Orchestra w programie "Święto wiosny"

W tym roku według chińskiego kalendarza rozpocznie się Rok Smoka. Jest to jeden z dwunastu znaków zodiaku, a każdy z nich symbolizuje inną osobowość. Zgodnie z chińskim horoskopem patronat nad rokiem 2012 obejmie Biały Smok. Według kalendarza słonecznego Rok Smoka rozpocznie się 23 stycznia, a skończy 9 lutego 2013 r. W chińskiej kulturze smok związany jest z postacią imperatora, a także ideałem ziemi, symbolizuje żywioł drewna. Cechuje go: miłosierdzie i odwaga, prawdomówność i heroizm.

Święto wiosny, znane na zachodzie jako chiński Nowy Rok, przypada na pierwszy dzień pierwszego miesiąca księżycowego (zazwyczaj pod koniec stycznia i na początku lutego), zgodnie z chińskim kalendarze księżycowym. Festiwal wiosenny jest najważniejszym tradycyjnym świętem, w Chinach obchodzony jest w całym kraju, zorganizowane imprezy są z dużym rozmachem. Święto wiosny tradycyjnie trwa piętnaście dni i jest najważniejszym świętem publicznym i prywatnym w Chinach.

***

Święto wiosny, czyli chiński Nowy Rok w Grotesce

Teatr Groteska 2 lutego (czwartek) 2012, godz. 19:00

Grupa akrobatyczna Shen Yang została założona w 1951 roku, jest jedną z najlepszych profesjonalnych grup akrobatycznych w Chinach. Atrakcyjny program, obejmujący ćwiczenia akrobatyczne na rowerze, akrobacje na wysokich krzesłach, oceniany jest wysoko przez widzów chińskich i zagranicznych, zdobywając wiele nagród. Dotychczas występowała w ponad 500 miastach w 70 krajach.

Orkiestra Xinmin specjalizująca się w wykonaniu uwspółcześnionych interpretacji klasycznej muzyki chińskiej. Wykorzystuje tradycyjne instrumenty. Artyści pochodzą z prowincji Shenyang.

(-)
Materiały Teatru
1 lutego 2012

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...