Świętowanie urodzin Stanisława Moniuszki w Operze Na Zamku

Festiwal Moniuszko Inspiration!

3 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Moniuszko Inspiration! Wystąpią między innymi Aleksandra Kurzak, odbędzie się tez Międzynarodowa Gala Wokalna. Festiwal potrwa do 10 listopada.

3 listopada w Operze na Zamku w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Moniuszko Inspiration! Wystąpią między innymi Aleksandra Kurzak, odbędzie się tez Międzynarodowa Gala Wokalna. Festiwal potrwa do 10 listopada.

Opis i kalendarium poniżej. Plakat w załączniku.

Festiwal Moniuszko Inspiration!

Czy muzyka Moniuszki 200 lat od jego urodzin pozostaje wciąż aktualna i potrafi inspirować artystów i publiczność? Czy jego twórczość kojarzy się z czymś odległym, hermetycznym i niemodnym? Festiwal Moniuszko Inspiration! jest odpowiedzią na te pytania. Międzynarodowe grono artystów podczas 7 wydarzeń festiwalowych zinterpretuje muzykę Moniuszki w wielu oddalonych od siebie stylistykach. Od muzyki ludowej, poprzez balet i operę aż po jazz. Nie zabraknie entuzjazmu wykonawców amatorów, talentu wschodzących gwiazd operowych scen, a także uznanych artystów o światowej renomie.

Zapraszamy Państwa do świętowania urodzin Stanisława Moniuszki w najbliższych sobie muzycznych światach, jak i do odwiedzin tych, które na co dzień wydają się Państwu odległe.

Kalendarium:

3.11.2019 Moniuszko Inspiration! – balet

„Wieczór baletów polskich"

Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 30-70 zł

Pierwsza część wieczoru to mistrzowsko zorkiestrowana i żywiołowa „Pieśń o ziemi" Romana Palestra w niezwykle energetycznej choreografii włoskiego artysty Paolo Mangioli, umieszczonej w przestrzeni barw tęczy, białego szumu i spikselowanych zdjęć. Druga – to nowatorskie ujęcie „Na kwaterunku" Stanisława Moniuszki, w którym Robert Bondara, używając nowoczesnego języka tańca i współczesnych środków inscenizacyjnych, uniwersalizuje treść oryginalnej historii, by wydobyć z niej ponadczasowe wartości i podkreślić piętno, jakie wojna odciska na życiu ludzkim.

5.11.2019 Moniuszko Inspiration! – romantyzm

Kantata „Widma" S. Moniuszki na podstawie „Dziadów" A. Mickiewicza,

Opera na Zamku, g. 11.00, bilety: 20 zł

Muzyczna ilustracja II cz. „Dziadów" A. Mickiewicza w formie kantaty na solistów, chór i orkiestrę z ważną rolą narratora. Kwintesencja romantyzmu w twórczości S. Moniuszki, odnosząca go wprost do grona narodowych wieszczów epoki. Artystyczne i duchowe misterium ukazujące muzycznie tajemnice przedchrześcijańskich obrzędów w kulturze ludowej obszarów dzisiejszej Litwy i Białorusi.

Prawykonanie dzieła miało miejsce w drugą rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego i było ważnym wydarzeniem wzmacniającym tożsamość Polaków opłakujących poległych w walkach o niepodległość ojczyzny.

6.11.2019, Moniuszko Inspiration! – jazz

„The Jazz Brigade meet Moniuszko"

Opery na Zamku, g. 19.00, bilety: 25-45 zł

Wielokulturowy projekt artystyczny, w którym Sylwester Ostrowski wraz ze swoją międzynarodową Brygadą, kwintetem muzyków z Polski, Japonii, Afryki i USA, a także znakomitą wokalistką Deborah Brown, oddaje hołd ikonie polskiej opery Stanisławowi Moniuszce oraz fuzji amerykańskiego i polskiego jazzu. Rezultatem jest swingujący zbiór utworów, które łączą hard bop, cool jazz, kompozycje amerykańskie oraz polską tradycję muzyki romantycznej, razem tworząc piękną muzyczną i historyczną opowieść. Muzyka w ich wykonaniu ma wiele korzeni. Brzmi mocno i słucha się jej świetnie.

7.11.2019, Moniuszko Inspiration! – sacrum

Utwory religijne Stanisława Moniuszki na solistów, chór i organy

kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha, g. 19.30, bilety: 15 zł

Nastrojowe spotkanie z „innym Moniuszką", które może być okazją do kontemplacji i zadumy, ale także pozwoli lepiej poznać twórczość religijną, jak również osobowość i duchową stronę wybitnego kompozytora. Tego wieczoru zabrzmią utwory w wykonaniu solistów, chóru i organów, takie jak Offertorium, Ojcze nasz, Benedictus, Oto drzewo krzyża, Pieśni żałobne oraz Msza żałobna g-moll. Refleksyjny charakter repertuaru pomoże niewątpliwie głębiej doświadczyć bliskości listopadowych świąt, podczas których wspominamy tych, którzy od nas odeszli.

8.11.2019, Moniuszko Inspiration! – folk

ZPiT Szczecinianie „Verbum nobile – szlachetne słowo honoru"

Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 20 i 30 zł

Spektakl inspirowany twórczością muzyczną Stanisława Moniuszki, podczas którego widzowie będą mogli usłyszeć mniej i bardziej znane kompozycje tego twórcy, ale również tradycyjną muzykę regionalną, która sięga do rdzenia naszej kultury i tradycji muzycznej oraz tanecznej. Pretekstem do powstania spektaklu stały się stare, łacińskie słowa verbum nobile, czyli szlachetne słowo honoru. Wykonawcy w zaskakujący sposób przeniosą widzów w kolorowy świat polskiego tańca, śpiewu i żywej muzyki.

9.11.2019, Moniuszko Inspiration! – koncert nadzwyczajny

Recital Aleksandry Kurzak i Marka Ruszczyńskiego

Opera na Zamku, g. 19.00, bilety: 50-150 zł

Nadzwyczajny recital, podczas którego światowej sławy śpiewaczka operowa Aleksandra Kurzak z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego zaprezentuje kompozycje Stanisława Moniuszki. Wydarzenie to przeniesie nas w świat pieśni „ojca polskiej opery narodowej", autora „Śpiewników domowych", zbioru, który nie tylko swoją obszernością, ale i kunsztem stawia Moniuszkę w gronie najwybitniejszych twórców europejskiej liryki romantycznej.

Aleksandra Kurzak, wybitna sopranistka związana z najważniejszymi scenami na świecie: La Scalą w Mediolanie, Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Royal Opera House w Londynie, Staatsoper w Monachium i Wiedniu. Marek Ruszczyński, znakomity pianista młodego pokolenia, koncertujący na scenach w Londynie, Paryżu, Wiedniu, Berlinie i Nowym Jorku.

10.11.2019, Moniuszko Inspiration! – opera

Międzynarodowa Gala Operowa „Moniuszko – inspiracje"

Opera na Zamku, g. 18.00, bilety: 25-50 zł

Gala operowa z udziałem międzynarodowych i polskich śpiewaków, którzy razem z Orkiestrą Opery na Zamku w Szczecinie pod batutą dyrektora artystycznego Jerzego Wołosiuka, zaproszą Państwa w muzyczną podróż po Europie Stanisława Moniuszki. Artyści zaprezentują zarówno utwory największego polskiego kompozytora operowego, jak i twórców działających w jego czasach, m.in. Meyerbeera, Rossiniego, Smetany i Glinki. Wśród solistów znajdą się laureaci nagrody Opery na Zamku przyznanej podczas 10. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie – mezzosopran z Rosji/Izraela Zlata Khershberg oraz brazylijski tenor Matheus Pompeu.

Magdalena Jagiełło-Kmieciak
Materiał Opery na Zamku
28 października 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia