Świeże spojrzenia

1. Festiwal Reinterpretacje

Festiwal Reinterpretacje jest próbą uzyskania świeżego spojrzenia na klasyczne teksty literatury i kultury. Jego pierwsza edycja towarzyszy organizowanej przez Instytut Nauk o Literaturze Polskiej im. Ireneusza Opackiego UŚ konferencji naukowej Skamander 11. Reinterpretacje, dlatego też zaplanowane wydarzenia łączą się z tą właśnie grupą poetów.

Pierwszego dnia (07.05.2013) odbędzie się niecodzienne widowisko przygotowane przez aktorów Teatru Gry i Ludzie. Przedstawią oni w uwspółcześnionej formie kawiarniane anegdoty związane ze Skamandrem, i to w dwóch odsłonach – najpierw w Bellmer Cafe, następnie w klubokawiarni Sienkiewicza 27. Na czas happeningów cała przestrzeń kawiarni będzie sceną, pozwalając przenieść unowocześnione Pod Pikadorem i Małą Ziemiańską do Katowic.

08.05.2013 w klubie studenckim Straszny Dwór planowany jest Festiwal Piosenki Skamandryckiej. Uczestnicy reinterpretować będą wiersze głównych poetów grupy, odkrywając jak sprawdzają się one w nowoczesnych aranżacjach, nie tylko jako poezja śpiewana, ale również rap czy heavy metal. Nagrodą główną będzie występ zwycięskiej grupy lub solisty na Juwenaliach.

Od 07.05.2013 do 09.05.2013 na Wydziale Filologicznym UŚ (Plac Sejmu Śląskiego 1) prezentowana będzie wystawa prywatnych zdjęć Skamandrytów. Oprócz tradycyjnej formy ekspozycji, zdjęcia poetów zostaną reprodukowane w postaci sylwetek ludzkich rozmiarów i ożywione poprzez umieszczenie ich w przestrzeni codziennej.

Michał Piotrowski
Mateiały organizatora
4 maja 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...