Sylwester muzyczny i teatralny

Opera Nova i Teatr Polski w Bydgoszczy zapraszają

Na scenie Opery Nova muzyczne widowisko z rozmachem, w filharmonii romantyczne musicale, a w Teatrze Polskim premiera "Wesela" w reżyserii Marcina Libera - to propozycje na wyjątkowe zakończenie roku, z których bydgoszczanie chętnie skorzystają.

Jeszcze dziś wieczór i jutro rano śpiewacy, chór, balet i orkiestra (blisko 200 wykonawców!) oraz cały sztab specjalistów będzie na próbach dopracowywać do granic perfekcji wielkie show, jakim co roku bez wątpienia jest koncert sylwestrowy w wydaniu Opery Nova w Bydgoszczy. Za każdym razem jest to nowa choreografia, scenografia, kostiumy, specjalne ustawienia świateł i projekcje, a także niepowtarzalne (nierzadko zaskakujące) aranżacje do znanych treści muzycznych.

- Jesteśmy chyba jedynym w kraju teatrem operowym, który proponuje koncert okolicznościowy w formule widowiska, łączącego w swym obrazie scenicznym elementy pokazów tańca, muzyki oraz śpiewu, będącego dla naszych solistów dużym wyzwaniem, bo to wymaga od nich zupełnie innej emisji głosu - mówi Ewa Chałat z bydgoskiej Opery Nova.

Tak wysokiej jakości widowisko musi cieszyć się ogromnym zainteresowaniem, co potwierdza fakt, że już pierwszego dnia sprzedaży (29 października) bilety wykupiono. W kasie biletowej można jedynie pytać o bilety z tzw. zwrotów oraz o wejściówki (miejsca stojące), które również cieszą się dużym powodzeniem. - Warto jednak próbować, tym bardziej że koncert sylwestrowy gramy od jutra do 1 stycznia włącznie - zachęca Ewa Chałat.

Podczas jedenastej już edycji koncertu sylwestrowego w Operze Nova repertuar tradycyjnie będzie bardzo rozpięty - od arii operowych poprzez melodie musicalowe po przeboje muzyki pop. - Na pewno będzie można usłyszeć fragmenty z "Księżniczki czardasza" - operetki, która za kilka miesięcy otworzy XXI Bydgoski Festiwal Operowy. Będą też przedwojenne przeboje, między innymi, Władysława Szpilmana i Henryka Warsa. Nie zabraknie również utworów muzyki rozrywkowej, na przykład Raya Charlesa czy piosenek Monty Pythona, zagranych jednak w zupełnie nowych aranżacjach - zdradza nam nasza rozmówczyni. Tegoroczne show w operze poprowadzi Piotr Bałtroczyk.

Podwójne koncerty sylwestrowe 30 i 31 grudnia odbędą się również w Filharmonii Pomorskiej, podczas których soliści Teatru Muzycznego Roma - Edyta Krzemień, Katarzyna Łaska, Łukasz Talik i Damian Aleksander - wykonają fragmenty popularnych musicali, m.in.: "Upiór w operze", "Romeo i Julia", "West Side Story", "Blues Brothers". Śpiewakom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej pod batutą Sławomira Chrzanowskiego, dyrektora Filharmonii Zabrzańskiej. Podobnie jak w operze, szanse na bilety tylko ze zwrotów.

Koniec roku można także uczcić w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, który wystawia "Wesele" Wyspiańskiego w reżyserii Marcina Libera. O tym, na ile mocno współczesność przemawia w interpretacji twórców bydgoskiego spektaklu, będzie można przekonać się na poniedziałkowej premierze. Natomiast w sylwestrowy wieczór po spektaklu wzniesiony zostanie noworoczny toast. - Jest jeszcze trochę wolnych miejsc w obu terminach - usłyszeliśmy w kasie teatru tuż przed świętami, warto więc pospieszyć się z kupnem biletów.

Koncert sylwestrowy, Opera Nova, 28 XII (g. 19), 29 XII (g. 16 i 20), 30 XII (g. 19), 31 XII (g. 20), i stycznia (g. 17)

Koncerty sylwestrowe w Filharmonii Pomorskiej, 30 i 31 grudnia (poniedziałek i wtorek), godz. 17 i 20

"Wesele" Stanisława Wyspiańskiego w reż. Marcina Libera, duża scena TPB, premiera 30 grudnia (poniedziałek) g. 19, spektakl sylwestrowy, 31 grudnia (wtorek) g. 19

(-)
Express Bydgoski
29 grudnia 2013

Książka tygodnia

Krew z mojej krwi. Wiosna komisarza Ricciardiego
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Maurizio de Giovanni

Trailer tygodnia