Sylwester z Kolacją

"Kolacja dla głupca" - reż. Ewa Marcinkówna - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu

W ostatnim dniu roku Teatr im. Aleksandra Sewruka tradycyjnie już zaprasza na kulturalną imprezę sylwestrową. Tym razem będzie to Sylwester z "Kolacją dla głupca". W programie francuskie piosenki, francuskie wino i francuski spektakl. Początek o godz. 21

"Kolacja dla głupca" to współczesna francuska komedia Francisa Vebera. Elbląski spektakl wyreżyserowała Ewa Marcinkówna, a autorką scenografii jest Katarzyna Gabrat. Światowa prapremiera "Kolacji dla głupca" odbyła się w 1993 roku w paryskim Theatre de Variete i od razu okazała się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Polska prapremiera tej sztuki miała miejsce cztery lata później w Kielcach, a reżyserem spektaklu była właśnie Ewa Marcinkówna.

Komedia charakterów

Tekst Vebera stawia przed aktorami niezwykłe wyzwanie, ale w Elblągu udało się znaleźć znakomitych odtwórców głównych ról: Mirosława Siedlera (Francois), który za tę rolę otrzymał statuetkę Aleksandra i Lesława Ostaszkiewicza (Pierre), który był nominowany do Aleksandra. Dlatego też "Kolacja dla głupca" według Marcinkówny jest komedią charakterów z wyraźnymi osobowościami aktorskimi. Poza tym w spektaklu oglądamy: Teresę Suchodolską, Jerzego Przewłockiego, Tomasza Czajkę, Paulinę Fonferek i Mariusza Michalskiego.

Atuty utworu Francisa Vebera to przede wszystkim żywa akcja i soczyste dialogi. Autor sztuki, który wcześniej byl aktorem, doskonale czuje bowiem scenę i wie, co to aktorski temperament.

Kto zaprosi głupszego, ten wygrywa

"Kolacja dla głupca" to opowieść o koleżeńskiej, zabawnej grze, której skutki okazują się poważne. Sztuka w dowcipny sposób krytykuje współczesne międzyludzkie zachowania. Oto bohater, przekonany o swojej inteligencji, żyjący wygodnie i dostatnio - dla umilenia sobie i kolegom wolnego czasu -postanawia zabawić się kosztem kogoś, kogo uważa za głupka. Konfrontacja życiowego niedołęgi i człowieka sukcesu zawsze była źródłem wesołości. Ludzie uwielbiają bowiem śmiać się z tych, którzy są od nich gorsi. Tę zabawę prowadzi główny bohater spektaklu, a uczestniczą w niej także przyjaciele. Co tydzień spotykają się w doborowym towarzystwie, aby szydzić z kolejnych głupków. Kto zaprosi głupszego, ten wygrywa. Nagle jednak pojawia się głupiec, który...

Jarosław Grabarczyk
Dziennik Elbląski
22 grudnia 2010

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia