Sylwester z Kolacją

"Kolacja dla głupca" - reż. Ewa Marcinkówna - Teatr im. A. Sewruka w Elblągu

W ostatnim dniu roku Teatr im. Aleksandra Sewruka tradycyjnie już zaprasza na kulturalną imprezę sylwestrową. Tym razem będzie to Sylwester z "Kolacją dla głupca". W programie francuskie piosenki, francuskie wino i francuski spektakl. Początek o godz. 21

"Kolacja dla głupca" to współczesna francuska komedia Francisa Vebera. Elbląski spektakl wyreżyserowała Ewa Marcinkówna, a autorką scenografii jest Katarzyna Gabrat. Światowa prapremiera "Kolacji dla głupca" odbyła się w 1993 roku w paryskim Theatre de Variete i od razu okazała się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Polska prapremiera tej sztuki miała miejsce cztery lata później w Kielcach, a reżyserem spektaklu była właśnie Ewa Marcinkówna.

Komedia charakterów

Tekst Vebera stawia przed aktorami niezwykłe wyzwanie, ale w Elblągu udało się znaleźć znakomitych odtwórców głównych ról: Mirosława Siedlera (Francois), który za tę rolę otrzymał statuetkę Aleksandra i Lesława Ostaszkiewicza (Pierre), który był nominowany do Aleksandra. Dlatego też "Kolacja dla głupca" według Marcinkówny jest komedią charakterów z wyraźnymi osobowościami aktorskimi. Poza tym w spektaklu oglądamy: Teresę Suchodolską, Jerzego Przewłockiego, Tomasza Czajkę, Paulinę Fonferek i Mariusza Michalskiego.

Atuty utworu Francisa Vebera to przede wszystkim żywa akcja i soczyste dialogi. Autor sztuki, który wcześniej byl aktorem, doskonale czuje bowiem scenę i wie, co to aktorski temperament.

Kto zaprosi głupszego, ten wygrywa

"Kolacja dla głupca" to opowieść o koleżeńskiej, zabawnej grze, której skutki okazują się poważne. Sztuka w dowcipny sposób krytykuje współczesne międzyludzkie zachowania. Oto bohater, przekonany o swojej inteligencji, żyjący wygodnie i dostatnio - dla umilenia sobie i kolegom wolnego czasu -postanawia zabawić się kosztem kogoś, kogo uważa za głupka. Konfrontacja życiowego niedołęgi i człowieka sukcesu zawsze była źródłem wesołości. Ludzie uwielbiają bowiem śmiać się z tych, którzy są od nich gorsi. Tę zabawę prowadzi główny bohater spektaklu, a uczestniczą w niej także przyjaciele. Co tydzień spotykają się w doborowym towarzystwie, aby szydzić z kolejnych głupków. Kto zaprosi głupszego, ten wygrywa. Nagle jednak pojawia się głupiec, który...

Jarosław Grabarczyk
Dziennik Elbląski
22 grudnia 2010

Książka tygodnia

Bioteatr Agnieszki Przepiórskiej
Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego
Katarzyna Flader-Rzeszowska

Trailer tygodnia