Sylwestrowa premiera w Radomiu

"Szalone nożyczki" - reż. Jerzy Bończak - Teatr Powszechny w Radomiu

Teatr Powszechny im. Jana Kochanowskiego w Radomiu przygotowuje na sylwestrowy wieczór premierę spektaklu "Szalone nożyczki" niemieckiego dramatopisarza Paula Portnera. Reżyserem przedstawienia jest Jerzy Bończak.

"Szalone nożyczki" to komedia kryminalna, w której przebieg akcji zależy w dużej mierze od publiczności. „Aktorzy wciągają widzów w śledztwo w sprawie zabójstwa pewnej pianistki. W drodze głosowania publiczność wskazują winnego, a tym samym wpływa na zakończenie spektaklu” – wyjaśnia reżyser spektaklu, Jerzy Bończak.

Komedia „Szalone nożyczki” bije rekordy popularności w USA. Spektakl nie schodzi tam z afisza od ponad 30 lat. Od 12 lat grany jest także na deskach teatru Kwadrat w Warszawie. Odtwórca jednej z głównych ról w tym spektaklu - Jacek Łuczak (gra fryzjera Antoniego Wziętego) - gościnnie występuje w tej roli także w Radomiu. W spektaklu grają również: Jarosław Rabenda, Danuta Dolecka, Natalia Rzeźniak, Adam Majewski i Wiktor Korzeniowski.

Według Bończaka atrakcyjność spektaklu tkwi właśnie w interakcyjności sztuki. „W tym przedstawieniu publiczność ma możliwość szybkiego reagowania i interweniowania w akcję. Widzowie są nie tylko obserwatorami, ale również uczestnikami i decydentami” – tłumaczy reżyser.

Dodatkową atrakcją dla widzów jest fakt, że akcja rozgrywa się w ich mieście, a rozmowy aktorów dotyczą tematów poruszanych aktualnie w mediach.

"Szalone nożyczki" niemieckiego dramatopisarza i poety Paula Portnera (1925-1984) zdobyły wyróżnienie pisarzy America\'s Raven Award (przyznawane utworom z wątkami kryminalnymi) oraz nagrodę Charliego Chaplina. Sztuka została przetłumaczona na kilkanaście języków. Do tej pory doczekała się prawie 50 tys. przedstawień na całym świecie.

ab
Onet.Kultura
29 grudnia 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...