Symboliczna klamra

Wizyta pary książęcej w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

- Wizyta księcia Williama i jego małżonki w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim jest symboliczną klamrą spinającą projekt, który zainicjował i wspierał od samego początku jego ojciec, książę Walii Karol - powiedział PAP dyrektor GTS, prof. Jerzy Limon.

Książę i księżna Cambridge, William i Kate, podczas swojego wtorkowego pobytu w Gdańsku odwiedzą m.in. otwarty we wrześniu 2014 r. Gdański Teatr Szekspirowski.

- Będzie to dla mnie wzruszająca chwila. Przypomnę, że w 1993 r. przyjechał do Gdańska książę Walii Karol (ojciec księcia Williama), żeby zobaczyć miejsce, gdzie miał stanąć Teatr Szekspirowski. Na ówczesnym parkingu narysowaliśmy rzut budynku z bramą wjazdową. I wówczas zaprosiłem księcia, aby symbolicznie wszedł do środka teatru - wspomina pomysłodawca powstania teatru, prof. Limon.

Nie ma wątpliwości, że tamto wydarzenie sprzed prawie ćwierć wieku miało przełomowy charakter. "Książę Karol objął swoim patronatem całe przedsięwzięcie. Bez jego mecenatu byłoby nam bardzo trudno rozwinąć skrzydła. Przedstawiciele władz i sponsorzy przekonali się, że idea budowy Teatru Szekspirowskiego ma dozę wiarygodności - dodał.

- Książę Karol pomagał mam wielokrotnie. Organizowaliśmy imprezy promocyjne w Londynie w jego pałacu z udziałem wielu znamienitych osób m.in. ze środowiska artystycznego. Oprócz tych największych imprez książę zapraszał do siebie naszych największych sponsorów, jedno z takich spotkań odbyło się w jego prywatnej rezydencji - nadmienił szef GTS.

Limon przyznał, że najbliższe otoczenie księcia Karola mówiło mu wtedy, że bardzo rzadko angażuje się on w inicjatywy, które nie są na ostatnim etapie realizacji. - A nasz projekt był wtedy w fazie "mglisto-marzycielskiej". Książę to poparł, zaangażował się i to wyszło. To była ciężka praca, całego legionu ludzi dobrej woli, instytucji i urzędów. Zdeterminowanych ludzi z dobrymi pomysłamijest w Polsce wielu, ale potrzebny jest jeszcze łut szczęścia - uważa.

- Tym się różni brytyjska rodzina królewska od innych możnych tego świata, że książę odpowiedział wtedy na list od "człowieka znikąd". W Polsce mogę pisać listy do premierów, ministrów, biznesmenów i z reguły pozostają one bez odpowiedzi - ocenił profesor.

Podkreślił, że wizyta pary książęcej będzie okazją do wyrażenia wdzięczności za zaangażowanie księcia Karola w budowę teatru.

- To jest wspaniałe, że pokolenie później pojawia się jego syn, który może podziwiać teatr współtworzony przez jego ojca" - ocenił profesor.

Wizyta pary książęcej w GTS ma trwać ok. 40 minut. Brytyjscy goście zostaną powitani przed wejściem do budynku przez prof. Limona, któremu towarzyszyć będzie grupa artystów, ubranych w fantazyjne, kolorowe kostiumy.

- Po przedstawieniu parze książęcej sponsorów teatru, na salę główną poprowadzą gości dwie artystki w kostiumach łabędzic, białej i czarnej, a także czworo naszych pracowników z zespołem Downa, których zatrudniamy w biurze obsługi widza, dzięki współpracy z Fundacją Ja Też - poinformowała PAP rzeczniczka GTS, Magdalena Hajdysz.

Następnie, na teatralnej scenie księciu Williamowi i księżnej Kate pokazane zostanie specjalne widowisko, w którym główną rolę zagra sam teatr, a istotną częścią wydarzenia będzie, jak dopisze pogoda, otwarcie dachu. Ta jedyna tego typu na świecie konstrukcja - otwiera się w niecałe trzy minuty. Otwierany dach umożliwia granie spektakli przy świetle dziennym, jak w czasach renesansu.

Na widowni zasiądzie m.in. ok. 150-osobowa grupa dzieci i młodzieży od przedszkola do szkoły średniej, nagrodzona w ten sposób za swoją aktywność w prowadzonej przez teatr działalności edukacyjnej.

Wizytę pary książęcej w teatrze zakończy spotkanie z zaproszonymi przez ambasadę Wielkiej Brytanii kilkudziesięcioma przedstawicielami świata sztuki, kultury oraz mediów.

Budynek GTS zaprojektował włoski architekt Renato Rizzi. Posiada trzy rodzaje scen: elżbietańską, typu włoskiego oraz w kształcie areny z publicznością po czterech stronach. Teatr znajduje się w pobliżu zabytkowego centrum Gdańska na placu Bogusławskiego. W tym miejscu w XVII wieku działała podobna instytucja pod nazwą Szkoła Fechtunku, w której wystawiano sztuki Williama Szekspira. Pierwsze wzmianki historyczne o występach aktorów angielskich w Szkole Fechtunku pochodzą z ok 1611 r.

Wtorkową wizytę w Pomorskiem William i Kate rozpoczną w Sztutowie, w byłym obozie zagłady Stutthof.

Następnie przybędą do Gdańska, gdzie w Dworze Artusa zostaną przywitani przez prezydenta miasta Pawła Adamowicza. Planowany jest także spacer pary książęcej przed Dworem Artusa i wokół Fontanny Neptuna. Następnie, brytyjscy goście udadzą się do GTS. Ich wizytę zakończy zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności oraz złożenie wieńca pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Robert Pietrzak
Kurier PAP
15 lipca 2017
Portrety
Jerzy Limon

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia