Sytuacje w Bydgoszczy

1.Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Inne sytuacje"

Pierwszą edycję nowego festiwalu teatralnego, którego organizatorem jest fundacja Yakiza, otworzy "Macbeth", sztuka wrocławskiego Teatru Pieśń Kozła

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Inne sytuacje" ma nawiązywać do odbywającej się w latach 1991-2000 imprezy "Off Prezentacje Teatralne".

Festiwal ten zdobył uznanie bydgoskiej publiczności dzięki wysokiemu poziomowi wystawianych spektakli i niewątpliwie stał się rozpoznawalną marką w świecie teatru.

Fundacja Kultury Yakiza postanowiła kontynuować tradycje festiwalu, ubierając go w nowe szaty. 7-10 maja na scenie Teatru Polskiego w Bydgoszczy zobaczymy sześć spektakli, które gościnnie wystawią grupy teatralne z Polski, Danii i Niemiec.

7 maja zobaczymy spektakl "Macbeth" Teatru Pieśń Kozła. Sztuka zostanie wystawiona w języku angielskim i jest owocem współpracy wrocławskiego zespołu z Royal Shakespeare Company. Ten eksperyment stanowi próbę odkrycia muzyki w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii.

Tego samego dnia zobaczymy sztukę Macieja Adamczyka z poznańskiego Teatru Porywaczy Ciał, a dzień później na deskach bydgoskiego teatru wystawiony zostanie spektakl "Ester\'s Book" w reżyserii Iben Nagel Rasmussen z duńskiego Odin Teatrety.

9 maja zobaczymy "Uczucie dźwięku" Teatru Brama z Goleniowa oraz wystawiany przez Studium Teatralne z Warszawy spektakl pod tytułem "Król kier znowu na wylocie" na motywach powieści Hanny Krall. Następnego dnia festiwal zakończy występ Teatru Derevo z Drezna, który wystawi sztukę "Harlekin".

Tomasz Skory
Express Bydgoski
27 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia