Szacunek do wspomnień
50-lecie Polskiego Teatru Tańca- To szczęśliwy, ale stresujący moment - mówi Iwona Pasińska, dyrektorka świętującego 50-lecie istnienia Polskiego Teatru Tańca. - Cieszę się, że ta celebracja może nastąpić w siedzibie, którą zbudowaliśmy i w której możemy doświadczać codziennie uroków tego, jak to jest u siebie.
Z okazji jubileuszowego sezonu Polski Teatr Tańca przygotowuje m.in. pięć premierowych spektakli, choreograficzny projekt filmowy, wystawy i spotkania autorskie. Podsumowanie jest wyzwaniem, bo przez pół wieku artystyczny kształt PTT nadawali wybitni artyści. W 1973 roku autorski teatr założył Conrad Drzewiecki - tancerz, choreograf i kierownik zespołu baletowego Teatru Wielkiego w Poznaniu. W 1988 roku dyrekcję PTT przejęła Ewa Wycichowska - primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreografka i pedagog, która prowadziła teatr przez 27 sezonów. Po jej odejściu w 2016 roku dyrektorką teatru została właśnie Iwona Pasińska - pierwsza solistka w zespole Wycichowskiej, choreografka, doktor teatrologii, która dziś mówi, że największym wyzwaniem dotyczącym jubileuszu jest pamięć. To ona stanie się jednym z tematów pierwszej premiery 50. sezonu Polskiego Teatru Tańca.
Spektakl Z kapelusza przygotowuje znany widzom PTT Jo Strømgren, który tworzył choreografię na 40-lecie teatru. Iwona Pasińska zaprosiła go do współpracy kilka lat temu. - To jest premiera, która otwiera sezon i przepięknie ustawia jego ideę - by pamiętać o wzajemnym szacunku do naszych wspomnień - mówi Pasińska. - Roboczy tytuł brzmiał 50 historii na 50 lat, potem zostało 50 historii, a potem tych 50 historii znalazło się w jednym kapeluszu. To piękna i wzruszająca opowieść, ważna również dla tych, którzy w przyszłości będą stawać przed dylematem budowania historii ze wspomnień. W spektaklu pada pytanie, dlaczego tak mocno przeżywamy coś, co nawet nie jest naszą własną historią. Polska premiera odbędzie się 12 września, natomiast na 25 października w Oslo zaplanowano premierę światową.
16 listopada Polski Teatr Tańca zaprosi widzów na kolejną nowość - Republikę marzeń na podstawie prozy poetyckiej Brunona Schulza w reżyserii Igora Gorzkowskiego i w choreografii Iwony Pasińskiej. Spektakl ma nawiązywać do idiomu Człowiek - żywa historia. - Republika marzeń jest wspomnieniem, zanurzeniem się w świat, w którym się było zawsze szczęśliwym. Chcemy spróbować uaktywnić w widowni ich własne pełne szczęścia momenty - mówi dyrektorka PTT. Radości artystom PTT i widzom dostarczyć ma też kolejna premiera. W styczniu przygotują ją przyjaciele i pasjonaci teatru, artyści tancerze oraz goście. Ta premiera to niespodzianka i wielka niewiadoma.
Nieco więcej wiadomo o Śnie nocy letniej, zapowiadanym na 23 kwietnia. To kolejne po Romeos & Julias unplagued. Traumstadt spotkanie Polskiego Teatru Tańca z kolektywem bodytalk, choreografką Yoshiko Waki i dziełem Williama Szekspira. Ostatnią, zaplanowaną na czerwiec, premierą będzie powrót do PTT Emila Wesołowskiego - pierwszego solisty zespołu Conrada Drzewieckiego. Choreograf ma stworzyć spektakl na dwie obsady - swoich kolegów, tancerzy z pierwszego składu oraz obecnych artystów Polskiego Teatru Tańca. Emil Wesołowski ma w nim zadać ważne pytanie: Śmierć czy wyzwolenie?
Przez cały jubileuszowy sezon będzie też trwał cykl Postacie 50-lecia Polskiego Teatru Tańca - wieczory autorskie Sławomira Pietrasa. Były współpracownik i zastępca dyrektora PTT z czasów Conrada Drzewieckiego co miesiąc będzie przedstawiał najważniejsze osoby i historię teatru, która nie jest dopowiedziana w książkach. Swoje wspomnienia przekazali też ludzie związani z PTT przez lata. Ich refleksje oraz 3600 zdjęć pojawią się w dwutomowym jubileuszowym wydawnictwie.
W grudniu, podczas festiwalu 1 strona, 1 spojrzenie, 180 sekund odbędzie się premiera choreograficznego projektu filmowego Żywa historia. - W tym roku pomyślałam o formie, która już jest naznaczona patyną. Początki sztuki filmowej, a więc nieme kino, czarno-białe, z udziałem tapera jest tego projektu inspiracją - mówi Iwona Pasińska.
Interesująco zapowiada się cykl gościnnych wystaw w Polskim Teatrze Tańca, przedstawiających historię teatru przez pryzmat malarstwa, plakatu, podróży, wycinków prasowych czy kostiumów.