SZANIAWSKI.FM - projekt teatralno-radiowy Teatru Dramatycznego

SZANIAWSKI.FM - Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu

Teatr Dramatyczny w Wałbrzychu rozpoczyna prace nad nowatorskim projektem teatralno-radiowym SZANIAWSKI. FM.
Od czerwca do sierpnia 2020 Teatr wyprodukuje dwanaście autorskich podcastów skupionych na opowieściach i doświadczeniach ostatnich miesięcy zaproszonych artystów. Audycje będą emitowane od 21 sierpnia na ogólnodostępnych platformach Soundcloud i Spotify. Wałbrzyski Teatr zamierza dotrzeć tym działaniem do szerokiej grupy odbiorców – zarówno swoich wiernych fanów, ale też do osób, które zaznajomione z tą formą radiową mogłoby przekonać się także do Teatru.

Podcasty opierać się będą na autorskim scenariuszu przygotowanym przez dyrektora artystycznego Seba Majewskiego, kierownika literackiego Tomasza Jękota i pedagożkę teatru Nikolę Olszak. Oprawę dźwiękową SZANIAWSKI. FM przygotuje zespół POLPO MOTEL (Olga Mysłowska i Daniel Pigoński). Autorem identyfikacji graficznej jest twórca komiksów, esejów wizualnych, filmów oraz instalacji, Jakub Woynarowski. Audycje wzbogacone będą spotkaniami z gośćmi i autorską muzyką.

Pierwsza seria podcastów nosi tytuł "ŻYCIE DOMOWE" - będzie to pięć audycji, które opowiadają o zmaganiach artystów w dobie pandemii. Swoje podcasty przygotują aktorki i aktorzy Szaniawskiego, a także zaproszeni artyści: Angelika Cegielska i Paweł Świątek, Wojciech Świeściak i Kinga Zygmunt, Irena Wójcik, Karolina Bruchnicka oraz Dorota Furmaniuk i Mateusz Flis. Artyści, nie stroniąc od poczucia humoru, wymienią się ze słuchaczami osobistymi doświadczeniami ostatniego czasu. Poznamy niezrealizowane plany aktorów, ale także emocjonujące podróże, sposoby na przetrwanie w zamknięciu z dziećmi w domu. W podcastach pojawią się zarówno słuchowiska, jak i małe formy muzyczne.

Kolejna seria to "WIECZÓR DŹWIĘKOWY" - skupi się na autorskiej muzyce teatralnej i będzie bezpośrednio nawiązywać do Festiwalu Muzyki w Teatrze REZONANS, który organizuje Teatr Szaniawskiego. Swoją audycję przygotuje Karol Nepelski - laureat Grand Prix Festiwalu REZONANS w 2019 r.. Poznamy także indywidualne spojrzenie na muzykę aktorki Joanny Łaganowskiej, a także kompozytorki Weroniki Krówki i aktora Rafała Kosowskiego. W specjalnej audycji prosto z teatralnego archiwum, muzykę i spektakle Szaniawskiego przypomną Nikola Olszak i aktor Filip Perkowski.

Realizacja ostatniego cyklu - "MŁODY TEATR" - przeznaczona jest dla grup teatralnych działających przy teatrze. Powstaną trzy podcasty skupione na doświadczeniach teatralnych widzów i uczestników warsztatów (Cienie Teatru, Niedorośli 30+ i najdłużej działającej przy Szaniawskim grupy Trzeci Teatr), dodatkowo w ramach jednej z audycji odbędzie się spotkanie z doświadczonym radiowcem.

Audycje emitowane będą regularnie od 21 sierpnia do 17 października 2020, a towarzyszyć będą słuchaczom nieodpłatnie aż do kwietnia 2021 roku. Projekt SZANIAWSKI. FM dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura w sieci.

Paweł Zaręba
Materiał nadesłany
4 czerwca 2020

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia