Szatańskie podszepty

"Mistrz i Małgorzata" - reż. Wolański Waldemar - Teatr Arlekin w Łodzi

Zanim w marcu Teatr Lalek Arlekin wystąpi z premierą dla dzieci, na pierwsze spotkania po przebudowie swojej siedziby zaprosił dorosłych. Po kameralnym, pikantnym, "DekAmore" według Boccaccia możliwości Dużej Sceny odsłoniła inscenizacja "Mistrza i Małgorzaty".

Lata mijają, a arcypowieść wszech czasów, w której polityka i duchowość, miłość i piekło życiowych rozterek tworzą metafizyczny węzeł, podpowiada wciąż nowe szyfry. Dobiega pół wieku od pierwszego wydania książki Michaiła Bułhakowa, a zakodowane w niej treści nieustannie prowokują odkrywców.

Twórca adaptacji i inscenizacji WALDEMAR WOLAŃSKI nie sięga po wątek Piłata i Jezusa, zatrzymując się tam, gdzie toczy się gra o człowieka - o jego los, wyobraźnię, gdzie to, co ludzkie, z poświęceniem włącznie, podlega szatańskim podszeptom i wpływom. Za sprawą lalek - małych i wielkości człowieka -świat zdaje się jeszcze bardziej nieprzewidywalny, a życie jeszcze bardziej nasycone emocjami. Pomnażane postacie metaforycznie zaznaczają, że demoniczny Woland, diaboliczna Helia, przymilny Behemot i cały ten Bulhakowski kosmos przekłada się na rzeczywistość i mają dosadnie realistyczne odniesienia (patrz scena balu).

Przewodnikiem po historii, w której ścierają się ludzkie i diabelskie moce, jest Poeta Bezdomny w ujmującej aktorskiej interpretacji Mariusza Saniternika z Teatru Jaracza (sprawdzającego się też w operowaniu lalką).

Pozostali wykonawcy (Katarzyna Stanisz, Bartek Brożyna, Waldemar Presia, Marcin Sosiński, Patryk Steczek) świetnie i przekonująco zmieniają wcielenia. Całkiem magicznie robi się wówczas, gdy popisy iluzjonistyczne (mocno zaznaczone w powieści) opanowują scenę, stanowiąc przydługą sekwencję.

Arlekinowy "Mistrz i Małgorzata" jest rodzajem demonicznego nadkabaretu, w którym realność zmieszaną z magią efektownie i skutecznie podkreśla scenografia Joanny Hrk.

Warto się poddać tej konfrontacji z niezniszczalną opowieścią do odczytywania w całości, ale też na wyrywki.

Renata Sas
Express Ilustrowany
7 stycznia 2015

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia