Szczecińska Paria Moniuszki w Teatrze Wielkim

"Paria" - reż. Opatowicz Adam - Opera na Zamku w Szczecinie

Prezentując Państwu inscenizację "Parii" Stanisława Moniuszki należy podkreślić, iż Opera na Zamku w Szczecinie na przełomie lat 2004/2005, jako jedna z nielicznych w Polsce podjęła się ambitnego zadania - realizacji wszystkich dzieł Moniuszki

W roku 2005 zrealizowano z niewątpliwym sukcesem Festiwal Vivat Moniuszko, w ramach którego dokonaliśmy przeglądu wszystkich dzieł operowych kompozytora. Wydarzenie to zostało bardzo dobrze odebrane wśród krytyków i melomanów. Doceniono zwłaszcza duży wkład Opery na Zamku w promocję twórczości polskiego „muzycznego wieszcza”, zarówno wśród młodego pokolenia Polaków, jak i widzów zagranicznych.

Kontynuując ową misję, jak również chcąc poszerzyć grono odbiorców dzieł Moniuszki, Opera na Zamku zrealizowała nagranie Parii w formie CD. Warto w tym miejscu nadmienić, iż jest to jedyna wersja spektaklu dostępna na rynku fonograficznym. Inicjatywa Opery na Zamku miała więc charakter pionierski. W ślad za tym przedsięwzięciem nagraliśmy również utwory Flis i Verbum nobile, w kolejnych latach zaś planujemy uzupełnić dyskografię kompozytora o resztę jego dzieł operowych.

Realizacja dźwiękowa Parii stanowi bardzo ważny element z punktu widzenia promocji twórczości wybitnego polskiego kompozytora. Paria jest opowieścią o nietolerancji, także religijnej, o konflikcie społecznym, ale i kulturowym. Dzieło Moniuszki nabiera więc cech zadziwiająco aktualnych dla dzisiejszego widza.

Warto nadmienić, iż 27 kwietnia 2009 roku wydawnictwo płytowe DUX otrzymało nagrodę specjalną Jury w Opera Bastille w Paryżu, za promowanie muzyki kompozytorów polskich: Moniuszki i Szymanowskiego. Francuska Academie du Disque Lyrique nagrodziła Złotym Orfeuszem m.in. płytę DUX 0686/0687 - Stanisław Moniuszko. Paria.

Spektakl realizowany jest w ramach obchodów jubileuszu 100-lecia Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Magdalena Sowińska
Teatr dla Was
26 października 2010

Książka tygodnia

Historia męskości
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia