Szczeciński Dom Tańca na Turnieju

Teatr Kana w Szczecinie

W ramach cyklu „Szczecińskiego Domu Tańca” przy współpracy z Filharmonią Szczecińską 5 września, godz. 19.00, zapraszamy na wyjątkowe taneczne spotkanie z muzykami wywodzącymi się z różnych stron Polski. Przedsięwzięcie będzie częścią Turnieju Muzyków Prawdziwych organizowanego przez Filharmonię. Turniej jest w zamierzeniu konfrontacją różnych wykonawców, mogą wziąć w nim udział amatorzy i
profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Po raz pierwszy w Szczecinie staną w szranki muzycy z różnych regionów Polski, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza zaprasza na Turniej Muzyków Prawdziwych.

Zabawa w ramach Szczecińskiego Domu Tańca będzie ważną częścią Turnieju – zakwalifikowane kapele będą mogły zdobyć nagrodę publiczności za najlepsze „granie do tańca" , przy czym głos należał będzie zdecydowanie do tancerzy. Spodziewamy się więc licznych wykonawców i tańców do późnej nocy. Nad całością czuwał będzie jak zwykle niezastąpiony Jacek Hałas.

Turniej jako tradycyjna forma spotkania muzyków nawiązuje do Ogólnopolskich Turniejów Instrumentalistów Ludowych organizowanych w Gryfinie z inicjatywy animatora, cymbalisty Edwarda Mojsaka, którego pasja i praca przyczyniły się do ulokowania regionu zachodniopomorskiego na mapie Polski jako wyrazistego regionu etnomuzycznego. Impulsem do powstania Turnieju był odbywający się w minionym roku w Szczecinie projekt „Będzie cymbalistów wielu", który zainspirował do prezentowania zmagań wykonawców związanych z kulturą ludową. Celem Turnieju jest promocja polskiej i środkowo-europejskiej muzyki opartej na tradycyjnych źródłach.

Turniej Muzyków Prawdziwych to konfrontacja różnych wykonawców. W Turnieju mogą wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach:

I - soliści instrumentaliści

II - soliści wokaliści

III - zespoły instrumentalne (do 3 osób)

IV - zespoły śpiewacze (do 6 osób)

Tytułowi Muzycy Prawdziwi zmierzą się prezentując swoje mistrzostwo wykonania „in crudo" oraz indywidualne interpretacje w sposób spontaniczny, przedstawiając prawdziwą, indywidualną wersję wykonawczą. Dzięki Turniejowi głośno zabrzmią najlepsze wykonania Muzyków Prawdziwych.

Turniej Muzyków Prawdziwych obejmuje:

przesłuchania konkursowe, które odbędą się w dniach 4 - 5 września 2015 r. w sali kameralnej szczecińskiej Filharmonii. Wykonawcy zaprezentują dwa utwory – jeden przygotowany wcześniej (z podaniem źródła), oraz drugi utwór, będący interpretacją wylosowanego przed występem wątku tematycznego, ściśle związanego z kulturą ludową, odwołującego się do roku kalendarzowego i obrzędowego,

koncert laureatów 6 września 2015 r. w sali symfonicznej Filharmonii. W każdej z czterech kategorii jury przyznane będą nagrody finansowe.

Laureatów wybierze jury w składzie:

- profesor US dr hab. Bogdan Matławski

- Marcin Pospieszalski

- Maciej Rychły

Uczestnicy Turnieju mogą zdobyć dodatkową nagrodę publiczności za najlepsze „granie do tańca" podczas towarzyszącej Turniejowi zabawy w ramach cyklu „Szczeciński Dom Tańca".

Na wydarzenie - wstęp wolny!

(-)
Materiał Teatru
24 sierpnia 2015

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia