Szczecińskie Teatry wracają do gry!

Repertuary teatrów - druga połowa maja, czerwiec

Wysyp premier po odmrożeniu - to czeka szczecińskie teatry w drugiej połowie maja i w czerwcu. Część z nich rusza także ze spektaklami plenerowymi.

Teatr Polski zaczyna 29 maja w hali na Łasztowni przedpremierowym przedstawieniem pt. "Tschick" w reżyserii Marka Gierszała. To pełna przygód i humoru historia o drodze do zrozumienia, co tak naprawdę jest w życiu ważne. 30 maja odbędzie się premiera tego tytułu, a kolejne spektakle będzie można obejrzeć 5 i 6 czerwca.

Drugą propozycją jest "Noc kolorowych chmur" w reżyserii Adama Opatowicza.To z kolei powrót do lat 60. i 70. zeszłego stulecia, do największych hitów polskiego big-beatu. Helena Majdaniec, Karin Stanek, Czesław Niemen, Czerwone Gitary, Skaldowie - to tylko niektórzy z wykonawców, których przeboje będzie można usłyszeć. Na Scenie Dekadencja w Nowym Browarze 3 czerwca - spektakl przedpremierowy, 4 czerwca premiera oraz 5 i 6 czerwca kolejne spektakle.

Teatr Współczesny zaprasza na spektakle z udziałem publiczności w ostatni weekend maja, natomiast pierwszą premierę będzie można zobaczyć 4 czerwca. Będzie to "Mbambo" inspirowane powieścią "Murzynek B." Artura Daniela Liskowackiego w reżyserii Pawła Kamzy. Tocząca się wokół policyjnego dochodzenia historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), która próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu.
5 czerwca premierę będzie miała "Lalka" Bolesława Prusa w reżyserii Piotra Ratajczaka. Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć.

Opera na Zamku zaprasza już 22 maja na koncert plenerowy z cyklu "Tym, którzy nie powrócili z morza...", odbywający się corocznie w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. Koncert poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. W tym roku usłyszymy "Agnus Dei" Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda.

Teatr Kameralny 15 maja zaprasza na premierę online "Do trzech razy sztuka" w reżyserii Michała Janickiego na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego. To kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. W rolę niekonwencjonalnych przyjaciół wciela się znakomity, aktorski duet: Adam Dzieciniak i Michał Janicki. Z udziałem publiczności spektakl będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 17 i 20 oraz 30 maja o godz. 20.

Teatr Kana 5-6 czerwca zaprezentuje spektakl "Homino 2.1" w reżyserii Bibianny Chimiak, Karoliny Sabat i Piotra Starzyńskiego. Spektakl jest rozwinięciem i pogłębieniem rozpoczętego w spektaklu "Femino 2.0." procesu twórczego. To Inspirowana codziennością opowieść o kobiecości. O tym jak jest nam tu i teraz, w rzeczywistości z jednej strony mocno postępowej, z drugiej - wciąż podbudowanej stereotypem.
Teatr Lalek Pleciuga zaprasza w połowie maja do uczestnictwa w spektaklach odbywających się na świeżym powietrzu.Rusza Scena na Podwórku. W repertuarze 15 i 16 maja "Tymoteusz i Psiuńcio", a 16 maja "Bajki z rękawa".

Teatr lalek Pleciuga szykuje 29 maja premierę "Matylda mierzy wysoko" w reżyserii Anny Rozmianiec. Będzie to historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko...

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 maja 2021

Książka tygodnia

Czas zdrajców
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marek Krajewski

Trailer tygodnia