Szczecińskie Teatry wracają do gry!

Repertuary teatrów - druga połowa maja, czerwiec

Wysyp premier po odmrożeniu - to czeka szczecińskie teatry w drugiej połowie maja i w czerwcu. Część z nich rusza także ze spektaklami plenerowymi.

Teatr Polski zaczyna 29 maja w hali na Łasztowni przedpremierowym przedstawieniem pt. "Tschick" w reżyserii Marka Gierszała. To pełna przygód i humoru historia o drodze do zrozumienia, co tak naprawdę jest w życiu ważne. 30 maja odbędzie się premiera tego tytułu, a kolejne spektakle będzie można obejrzeć 5 i 6 czerwca.

Drugą propozycją jest "Noc kolorowych chmur" w reżyserii Adama Opatowicza.To z kolei powrót do lat 60. i 70. zeszłego stulecia, do największych hitów polskiego big-beatu. Helena Majdaniec, Karin Stanek, Czesław Niemen, Czerwone Gitary, Skaldowie - to tylko niektórzy z wykonawców, których przeboje będzie można usłyszeć. Na Scenie Dekadencja w Nowym Browarze 3 czerwca - spektakl przedpremierowy, 4 czerwca premiera oraz 5 i 6 czerwca kolejne spektakle.

Teatr Współczesny zaprasza na spektakle z udziałem publiczności w ostatni weekend maja, natomiast pierwszą premierę będzie można zobaczyć 4 czerwca. Będzie to "Mbambo" inspirowane powieścią "Murzynek B." Artura Daniela Liskowackiego w reżyserii Pawła Kamzy. Tocząca się wokół policyjnego dochodzenia historia matki (w tej roli Beata Zygarlicka), która próbuje dowiedzieć się, co przydarzyło się jej synowi. Chcąc zachować pamięć o nim, powraca do miejsc i momentów szczególnie ważnych w ich życiu.
5 czerwca premierę będzie miała "Lalka" Bolesława Prusa w reżyserii Piotra Ratajczaka. Dobrze znana historia miłości Stanisława Wokulskiego i Izabeli Łęckiej w nowej odsłonie. Akcja rozgrywa się podczas nocnej Gali Biznesu, gdzie spotyka się VIP-owska śmietanka – przedsiębiorcy, sprzedawcy i i bogacze. Toczące się w błysku fleszów dyskusje i prowadzone interesy są tłem dla rozgrywającego się dramatu Wokulskiego i niefortunnie ulokowanych uczuć.

Opera na Zamku zaprasza już 22 maja na koncert plenerowy z cyklu "Tym, którzy nie powrócili z morza...", odbywający się corocznie w niezwykłej scenerii Cmentarza Centralnego, wśród symbolicznych grobów, tych których morze zabrało na wieczną wachtę. Muzyce towarzyszyć będzie gra świateł, potęgująca nastrój wieczoru. Koncert poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie. W tym roku usłyszymy "Agnus Dei" Samuela Barbera oraz Requiem C-dur Charlesa Gounoda.

Teatr Kameralny 15 maja zaprasza na premierę online "Do trzech razy sztuka" w reżyserii Michała Janickiego na podstawie sztuki pod tytułem "Przyjaciel" autorstwa spółki dramaturgów Konstantego Ciciszwili i Janusza Wasylkowskiego. To kolejna propozycja z bogatego repertuaru polskiej literatury dramatycznej. W rolę niekonwencjonalnych przyjaciół wciela się znakomity, aktorski duet: Adam Dzieciniak i Michał Janicki. Z udziałem publiczności spektakl będzie można zobaczyć 29 maja o godz. 17 i 20 oraz 30 maja o godz. 20.

Teatr Kana 5-6 czerwca zaprezentuje spektakl "Homino 2.1" w reżyserii Bibianny Chimiak, Karoliny Sabat i Piotra Starzyńskiego. Spektakl jest rozwinięciem i pogłębieniem rozpoczętego w spektaklu "Femino 2.0." procesu twórczego. To Inspirowana codziennością opowieść o kobiecości. O tym jak jest nam tu i teraz, w rzeczywistości z jednej strony mocno postępowej, z drugiej - wciąż podbudowanej stereotypem.
Teatr Lalek Pleciuga zaprasza w połowie maja do uczestnictwa w spektaklach odbywających się na świeżym powietrzu.Rusza Scena na Podwórku. W repertuarze 15 i 16 maja "Tymoteusz i Psiuńcio", a 16 maja "Bajki z rękawa".

Teatr lalek Pleciuga szykuje 29 maja premierę "Matylda mierzy wysoko" w reżyserii Anny Rozmianiec. Będzie to historia dziewczynki – wnuczki sławnego wynalazcy, która próbuje zmierzyć się z wielkością dziadka. Matylda to bardzo zdolna dziewczynka i, niestety, bardzo samotna. Dziadek, pochłonięty swoją pracą, nie znajduje dla niej czasu. Dziewczynka spędza dni w swoim małym warsztacie, w którym pracuje nad kolejnymi wynalazkami, chcąc stworzyć coś, co mierzy wysoko...

Małgorzata Klimczak
Dziennik Teatralny Szczecin
13 maja 2021

Książka tygodnia

Janusz Warmiński i jego Teatr Ateneum
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie - Wydawnictwo
Aneta Kielak-Dudzik

Trailer tygodnia

Polskie Orędzie na Mię...
Svitlana Oleshko
W tym roku autorką Orędzia Polskiego ...