Szczurołap w Ateneum

"Szczurołap" - reż. Janusz Ryl-Krystianowski - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum"

W najbliższą sobotę, 14 marca o godz. 17.00 na scenie Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum odbędzie się prapremiera Szczurołapa. Reżyseruje Janusz Ryl-Krystianowski, scenografię zaprojektowała Julia Skuratova, muzyka jest dziełem Roberta Łuczaka, zaś ruch sceniczny Eweliny Ciszewskiej.

Rzecz o nieco sensacyjnym wątku i ciekawie zbudowanej intrydze, która – jak dobry kryminał – trzyma widzów w napięciu do końca przedstawienia, adresowana jest do dzieci w wieku szkolnym.

Legenda o szczurołapie, znana m.in. z baśni braci Grimm inspiruje artystów od wieków. W sztuce Bogumiły Rzymskiej mamy dwa walczące ze sobą światy: zmilitaryzowane, policyjne miasto zarządzane przez Burmistrza oraz podziemną krainę Białych Szczurów, które wierzą, że były kiedyś ludźmi i jeśli uda im się zdobyć złote pióro, być może wrócą znów do ludzkiej postaci. Cała energia i wysiłek mieszkańców koncentruje się na tym, by do tego nie dopuścić; nawet pozdrawiają się słowami: sprawdź pułapki, zanim się położysz.

Syn Burmistrza zaprzyjaźnia się jednak z Białym Szczurem, na którego obławę przygotowuje całe miasto. Wzajemna lojalność chłopca i osaczanego zwierzęcia odmienią losy obu bohaterów i sprawią, że ojciec w porę dostrzeże, co w jego życiu jest naprawdę ważne.

Inscenizacja w reżyserii jednego z najlepszych polskich twórców teatru lalkowego, z oryginalną plastyką znakomitej litewskiej scenografki, inspirowaną malarstwem Velásqueza łączy żywy plan i lalki (płaskie formy).

W Szczurołapie zobaczymy Grzegorza Eckerta (Chłopiec), Katarzynę Prudło (Biały Szczur), Jacka Popławskiego (Burmistrz) oraz Martę Popławską i Aleksandrę Zawalską.

Renata Chudecka
Materiał Teatru
10 marca 2015

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia