Szekspir i inni klasycy w nowojorskich parkach

New York

Latem parki w Nowym Jorku zmieniają się w wielką scenę teatralną. Nowojorczycy i turyści chętnie uczestniczą w tych piknikach kulturalnych. Przybywają do parku całe rodziny, grupy towarzyskie, osoby samotne; wszyscy zaopatrzeni w koce, kosze z dobrym jedzeniem i winem. "Do dobrego tonu należy - jak zauważa bywalczyni przedstawień w Central Parku Urszula Osorio, Polka mieszkająca w Nowym Jorku - aby w zastawie piknikowej znalazły się kieliszki ze szkła, a nie plastikowe kubki"."Tego lata wybieram się na, co najmniej, pięć spektakli" - dodaje

W tym roku niezależnie od dzieł autora "Hamleta" zobaczyć będzie można inscenizacje Ajschylosa, Sofoklesa, Czechowa oraz adaptację H.G. Wellsa. Wystawiane będą na Manhattanie w Central Parku, a także w Battery Park, East River Park, czy też St. Nicholas Park i Mount Morris Park w Harlemie, a nawet na polu parkingowym po wschodniej stronie, w dolnej części miasta. 

Nie będą też pokrzywdzeni mieszkańcy innych dzielnic Nowego Jorku. Artyści zawitają do Sunset Park, Park Slope i Brooklyn Bridge Park na Brooklynie. Trafią na Governors Island (wyspę gubernatorów). Będzie ich mogła też oklaskiwać widownia w bibliotekach miejskich w Bronksie i na Queensie.

Szekspirowska uczta obejmuje w tym roku "Henryka V", "Jak wam się podoba", "Komedię pomyłek", "Miarkę za miarkę", "Otella", "Romea i Julię", "Wesołe kumoszki z Windsoru", "Wiele hałasu o nic", "Wszystko dobre, co się dobrze kończy". Nie zabraknie oczywiście "Hamleta".

Wielbiciele teatru antycznego zobaczą "Siedmiu przeciw Tebom" Ajschylosa oraz "Antygonę" i "Króla Edypa" Sofoklesa. Będzie "Szkoła żon" i uwspółcześniona wersja "Skąpca" Moliera, "Czajka" Czechowa, a także adaptacja "Wojny światów" Wellsa.

Pośród największych atrakcji tegorocznego letniego sezonu znajdą się przygotowane przez legendarny Public Theater inscenizacje "Miarki za miarkę" i "Wszystko dobre, co się dobrze kończy". Zostaną zaprezentowane w teatrze Delacorte wybudowanym w Central Parku specjalnie dla potrzeb corocznych produkcji Shakespeare in the Park.

Shakespeare in the Park stanowi część większej imprezy, jaką jest Nowojorski Festiwal Szekspirowski - New York Shakespeare Festival 2011. Zainicjował go w 1954 roku, nie żyjący już "wizjoner teatru", producent i reżyser szekspirowski Joseph Papp, twórca słynnego Public Theatre w nowojorskim downtown.

W wystawianych w czasie festiwalu przedstawieniach występowały gwiazdy, jak Meryl Streep, Anne Hathaway, Natalie Portman, Al Pacino, Patrick Stewart, czy Kevin Kline. Aby ich podziwiać, w Central Parku ustawiały się ogromne kolejki, jako że część biletów rozdawana jest bezpłatnie.

Także latem, nowojorczycy będą mieli okazję spotkać się z renomowaną, brytyjską Royal Shakespeare Company. Przedstawi ona w dawnej zbrojowni, Park Avenue Armory, pięć sztuk: "Jak wam się podoba", "Juliusza Cezara", "Króla Lira", Romea i Julię" i "Zimową opowieść".

Melomani z przykrością odnotują natomiast, że latem nie usłyszą w parkach popularnych, bezpłatnych koncertów Filharmonii Nowojorskiej, która w tym roku ma zaplanowane inne zobowiązania. Na pocieszenie 15 września z orkiestrą wystąpi w Central Park włoski tenor Andrea Boccelli.

Andrzej Dobrowolski
PAP
14 czerwca 2011

Książka tygodnia

Rzecz w teatrze Jana Klaty
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Michalina Lubaszewska

Trailer tygodnia