Szekspir i rozmowy z penisem

Bałtycki Teatr Dramatyczny zaprasza

W najbliższą środę, 19 sierpnia, o godz. 19 zobaczymy "Dzieła wszystkie Szekspira w nieco okrojonej wersji" Bałtyckiego Teatru Dramatycznego z Koszalina, w reż. Piotra Krótkiego.

Wystąpią Jacek Piotrowski, Jacek Zdrojewski i Katarzyna Ulicka-Pyda. Każde z nich gra nie jedną rolę, ale nawet po kilkanaście, bowiem podczas jednego wieczoru poznamy, oczywiście w skróconej wersji, najsłynniejsze dramaty, sonety i poematy Szekspira. Zostaną nam zaprezentowane dialogi i monologi wybrane z dzieł Mistrza ze Stratfordu. Zamysł ten jest zaskakujący, ale jak się okazuje bardzo trafiony. Twórczość Szekspira jest podana w lekkiej formie, której nie brak również czarnego humoru. 

20 sierpnia o godz. 19 Bałtycki Teatr Dramatyczny z Koszalina przedstawi "Dialogi penisa", w reżyserii i scenografii Krzysztofa Galosa. Wystąpią Piotr Krótki, Jacek Piotrowski i Aleksandra Padzikowska. To komedia opowiadająca o męskiej naturze, obnażająca męskie, przesycone seksem myślenie, a także walce kultury z instynktem. Tekst Jeana-Pierre\'a Théronda, na podstawie którego sztuka została wyreżyserowana, jest przesycony humorem. To rozmowa czterdziestoletniego mężczyzny z... penisem. Mają oni zupełnie inne podejście do spraw seksu, ale nie tylko. Główny bohater Andre i jego penis Roger, toczą dyskusje na każdy temat. Roger jest wygadany i miewa zmienne nastroje. Główny bohater po latach beztroskiego życia pragnie stworzyć stały związek, Rogerowi ten pomysł nie przypada jednak do gustu, ba, robi się nawet nieco zazdrosny. 

Tekst wbrew pozorom wcale nie jest niesmaczny, wręcz przeciwnie w niektórych momentach odczuwamy nawet sympatię do postaci czy mężczyzn w ogólności, których prostota myślenia, ale również skrywana czułość zostają odkryte. To wprawdzie nieco szokująca, ale ciekawa lekcja dla wszystkich.

kaza
Polska Dziennik Łodzki
17 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia