Szekspir w Gdańsku

21. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

W Gdańsku gości duch Williama Szekspira. Twa bowiem Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.

Na czym polega fenomen Szekspira, którego dzieła wciąż po tylu wiekach budzą emocje? Ten największy dramaturg wszech czasów łamał na scenie wszelkie tabu, ale dobrze wiedział, czego oczekuje od niego elżbietańska publiczność. A ta spodziewała się szybkiej akcji, mocnych wrażeń w tragediach i kronikach oraz pieprznego erotyzmu w komediach. Okazało się, że był też uniwersalny w przekazie i w losach jego bohaterów odnajduje się człowiek współczesny.

Tegoroczne święto Szekspira obejmie dziesięć różnych przestrzeni Gdańska i Sopotu. Występuje ponad trzydzieści zespołów teatralnych i artystów z całego świata. Odbywają się spektakle, koncerty, stand-upy i filmy, a także warsztaty, spotkania z twórcami, happeningi i malowanie muralu.

W ramach Szekspir OFF można zobaczyć różne wydarzenia (wiele z nich odbywa się kilkakrotnie), w których występuje ponad 100 twórców z Polski, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Słowacji i Belgii. Na część wydarzeń wstęp jest wolny (np. te prezentowane na scenie przed Teatrem w Oknie).

Festiwal Szekspirowski to jedna z największych międzynarodowych imprez, na którą organizatorzy - Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense - co roku zapraszają najwybitniejszych twórców teatru z całego świata.

Jak dotąd największym wydarzeniem była "Wyspa" Teatru Pieśń Kozła z Wrocławia. Cały program festiwalu znajdziemy na stronie Festiwalu Szekspirowskiego. Przedstawienia odbywają się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim (wewnątrz i na dziedzińcu), Teatrze w Oknie, Teatrze Boto w Sopocie, Fabryce Karabinów.

Grażyna Antoniewicz
Dziennik Bałtycki
0

Książka tygodnia

Mitologia grecka i rzymska - Spotkania ponad czasem
Wydawnictwo Naukowe PWN SA
Katarzyna Marciniak

Trailer tygodnia