Szekspir widziany z Hongkongu

Studio Teatralne Tang Shu-winga

Studio Teatralne Tang Shu-winga to poszukujący zespół teatralny z Hongkongu. 19 i 20 maja o godzinie 19:00 w Studiu na Grobli grupa zaprezentuje spektakl "Tytus Andronikus 2.0" - nowatorską interpretację jednej z najstarszych tragedii Williama Szekspira.

Tytus Andronikus powstał pod koniec XVI wieku. Pełen tytuł oryginalnej wersji utworu brzmi Najsmutniejsza opowieść o tragedii Tytusa Andronikusa. Dramat traktuje o życiu rzymskiego przywódcy, okrytego chwałą po zwycięskiej bitwie z Gotami, który szuka zemsty za krzywdy, które dotknęły jego rodzinę. Ta pełna krwi historia, stworzona niemal 400 lat temu, nie straciła na aktualności, pokazując chybotliwość losu ludzkiego, w którym przeplatają się rozpacz i chwała.

Adaptacja Szekspirowskiego dzieła przez Tang Shu-winga nosi tytuł Tytus Andronikus 2.0. Jest to śmiała próba przedstawienia XVI-wiecznego dramatu w nowoczesnej formie. Spektakl charakteryzuje minimalizm sceniczny - widz ma przed oczami siedem krzeseł i siedmiu aktorów relacjonujących wydarzenia i wcielających się w kolejne role. Całość dopełnia muzyka grana na żywo. Spektakl prowadzi widzów przez meandry ludzkiej psychiki do świata prymitywnej energii, bezkresnej wyobraźni, autorefleksji, odkrywania siebie i katartycznego spokoju. Ukazuje możliwości teatru przez podróż do źródła, do początków zarówno wschodniego, jak i zachodniego teatru, w których opowiadano i przedstawiano historie. Przedstawienie jest efektem intensywnych treningów i eksperymentów improwizacyjnych, z których wyłoniły się różne formy narracji. Niosą one energię aktorów, płynącą z ich życia wewnętrznego i ucieleśnioną w ich fizyczności. Według recenzenta z Singapuru spektakl pokazał, "że najbardziej efektywnym językiem teatralnym jest ciało aktora".

Hongkońska grupa zagra dwukrotnie - w sobotę oraz niedzielę 19 i 20 maja w Studiu Na Grobli o godzinie 19.00. Bilety można rezerwować pod adresem sekretariat@grotowski-institute.art.pl. W sobotę dwie godziny przed spektaklem, w Sali Zielonej Studia na Grobli, odbędzie się spotkanie z zespołem Studia Teatralnego Tang Shu-winga, które poprowadzi Jarosław Fret. Wstęp na spotkanie jest wolny.

Studio Teatralne Tang Shu-winga powstało w 1996 roku jako Ziemia Niczyja i działało pod tą nazwą do 2009 roku, wystawiając ponad 20 spektakli. Ideą przewodnią zespołu jest "trafić z teatrem najwyższej próby do jak największej liczby widzów". Spektakle grupy były prezentowane na całym świecie, m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek im. Jima Hensona w Nowym Jorku, Festiwalu Ghost w San Francisco, Festiwalu Kultury w Hongkongu, Festiwalu Kultury Niezależnej w Macau i Festiwalu Huayi w Singapurze. Wielokrotnie były wyróżniane Hongkońską Nagrodą Teatralną. Założyciel i dyrektor artystyczny studia - Tang Shu-wing pragnie wzbogacić hongkoński teatr o nowatorskie formy teatru fizycznego i estetyki minimalizmu. W jego przedstawieniach można dostrzec wpływy teatru Meyerholda, "teatru ubogiego" Jerzego Grotowskiego, a także tai-chi i jogi. "Parole Magazine", wydawany przez Alliance Française, nazwał go "jednym z najbardziej utalentowanych reżyserów" w Hongkongu. Wyreżyserował blisko 40 przedstawień teatralnych, tanecznych i oper.

Wizyta Studia Teatralnego Tang Shu-winga dofinansowana jest przez Hong Kong Arts Development Council. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Materiały Teatru
18 maja 2012

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...