Szekspir zawładnie Gdańskiem

15. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Jubileuszowa edycja Festiwalu Szekspirowskiego, mimo że nieco skromniejsza niż poprzednia, nie będzie pozbawiona ciekawych wydarzeń. Przez ponad tydzień zobaczymy 10 spektakli z 7 krajów oraz masę dodatkowych wydarzeń w ramach programu SzekspirOFF. Start festiwalu w sobotę, 30 lipca

Na corocznym wydarzeniu poświęconym twórczości brytyjskiego dramaturga znajdzie się mniej spektakli niż podczas poprzednich edycji, ale jak zapowiadają organizatorzy, będą one utrzymane na wysokim poziomie. Jednym z najjaśniejszych punktów będzie premierowy spektakl "Miranda" [na zdjęciu]. Stworzony przez ceniony w Europie OKT/Vilnius City Theatre oparty jest na "Burzy" Szekspira, a wyreżyserował go Oskaras Koršunovas. To sprawdzony gość gdańskiej imprezy - podczas minionych edycji mogliśmy zobaczyć jego "Romea i Julię", a rok temu jeszcze dwa inne spektakle: "Hamleta" i "Sen nocy letniej".

- Premiera tego spektaklu odbyła się dwa tygodnie temu. Polska będzie druga po Węgrzech, gdzie go zobaczymy - tłumaczy Anna Szynkaruk-Zgirska z Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, organizatora XV Festiwalu Szekspirowskiego. - Koršunovas za każdym razem na naszym festiwalu prezentuje inny pomysł na twórczość Szekspira.

Została bardzo niewielka pula biletów, więc warto się pospieszyć z ich kupnem. Można je nabyć przed spektaklami, w zależności od ich miejsca, w kasach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, Teatru Miejskiego w Gdyni, a także Sceny Kameralnej w Sopocie oraz w Kościele św. Jana i Parku Kolibki. Nie można przegapić "Mackbetha" w wykonaniu chóru Romeo & Julia Kören przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. To połączenie spektaklu i koncertu - sztuka stworzona przez szwedzki zespól oprócz tego, że opiera się na oryginalnym tekście dramatu, bierze na warsztat także cztery części kompozycyjno-wokalne "La Guerre" Clément Janequins.

Z Jekaterinburga z "Hamletem" i "Królem Learem" przyjedzie Nikołaj Kolada, laureat Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego. To jeden z najważniejszych twórców rosyjskiej dramaturgii - teatralne lata 90. nazywa od jego nazwiska dekadą Kolady. Oprócz aktorów na scenie pojawią się także lalki - tak będzie w "Królu Learze" fińskiego Anatomia Ensemble.

Ciekawym punktem programu będzie intensywna i ostra interpretacja Szekspira w monodramie "Macbeth - Sliced to the Core" Royal Theatre Company, wyreżyserowanym przez Simona Rae. Bilety w Malarnii już się wyprzedały, ale wciąż można kupić te na spektakl w Teatrze Miejskim w Gdyni.

Nie zabraknie także akcentów polskich - program festiwalu dopełni "Makbet" Teatru Pieśni Kozła oraz "Hamlet" w reż. Radosława Rychcika z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach. Ten ostatni brał udział w tegorocznej edycji konkursu o Złotego Yoricka, czyli nagrodę dla najlepszej polskiej inscenizacji Szekspira w kończącym się sezonie i jako jedyny ze zgłoszonych spektakli otrzymał nagrodę, ale tylko w postaci wyróżnienia (otrzymał także nagrodę w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira). W tym roku po raz trzeci z rzędu nie przyznano nagrody głównej.

Program dopełni cykl wydarzeń SzekspirOFF, w ramach których zostaną zaprezentowane spektakle spoza głównego nurtu szekspirowskiego.

- W tej części zobaczymy spektakle alternatywne czy wydarzenia specjalne m.in. "Red" Maybe Theatre Company, wystawiany po angielsku, improwizowany show "Szekspiracje" stworzony przez W Gorącej Wodzie Kompani czy przygotowany specjalnie na tegoroczną edycję festiwalu "Love, love, love - sen nocy letniej 2011" Fundacji Teatru Boto - tłumaczy Anna Szynkaruk-Zgirska.

Dwa ostatnie zobaczymy w Teatrze w Oknie w Gdańsku. Ciekawie zapowiada się także połączenie sił Teatru im. A Sewrkua w Elblągu z Portugalczykami z Associacao Cultural Fatias de Cá Tomar i Brytyjczykami z Lincoln School of Performing Arts - w Parku Kolibki zaprezentują "Burzę", będącą połączeniem spektaklu, instalacji i koncertu.

Po przedstawieniach odbędą się także specjalne spotkania z występującymi artystami. Na festiwalu nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących - 7 sierpnia, czyli ostatniego dnia festiwalu, na rogu ulicy Długiej i Garbary, w kierunku Bastionu Żubr, powędruje Dziecięca Parada Festiwalowa, a dzień wcześniej, w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Podwale Przedmiejskie i Okopowa, jak co roku odbędzie się wernisaż muralesów pt. "Zza kulis" nawiązujących do dzieł Szekspira.

Jakub Knera
trojmiasto.pl
30 lipca 2011

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...