Sześć premier w nowym sezonie u Horzycy

Jaki będzie Teatr Horzycy pod artystycznymi rządami Bartosza Zaczykiewicza?

Kiedy kilka Lat temu funkcję dyrektora artystycznego przejęta Iwona Kempa, teatr przeszedł małą rewolucję. Czego można się spodziewać teraz? Kiedy kilka Lat temu funkcję dyrektora artystycznego przejęta Iwona Kempa, teatr przeszedł małą rewolucję. Czego można się spodziewać teraz?

- W teatrze głęboko wierzę w fabułę. Lubię sztukę, która opowiada historię. To najlepsza droga do przeżywania emocjonalnego i duchowego zakończonego katharsis - twierdził Bartosz Zaczykiewicz pod koniec ubiegłego roku, kiedy obejmował fotel dyrektora artystycznego po Iwonie Kempie. Z uwagi na to, że zmiana nastąpił w środku sezonu artystycznego, nie miał jeszcze szans, aby się wykazać. Realizował bowiem program zaplanowany przez swoją poprzedniczkę. Od września to się zmieniło.

W październiku czekają nas dwie premiery. Pierwszą wyreżyseruje sam Zaczykiewicz. Będzie to rosyjska tragikomedia Olega i Władimira Presniakowów pt. "Udając ofiarę" [na zdjęciu próba]. Nowy dyrektor artystyczny do współpracy z grona aktorów wybrał: Małgorzatę Abramowicz, Aleksandrę Bednarz, Annę Magalską-Milczarczyk, Mirosławę Sobik, Macieja Raniszewskiego, Michała Marka Ubysza, Arkadiusza Walesiaka i Grzegorza Wiśniewskiego.

Głównym bohaterem "Udając ofiarę" jest Wala, który zatrudnia się w milicji w dość nietypowej roli. W ramach rekonstrukcji zdarzeń jeździ z funkcjonariuszami na miejsca zbrodni, gdzie wciela się w rolę... trupa. Jak można wyczytać z materiałów promocyjnych, "Bracia Presniakow łączą absurd sytuacji i czarny humor z przenikliwym spojrzeniem na pozbawiony zasad dzisiejszy świat, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno; mieszają liczne gagi z obserwacją ludzkiego wyobcowania i samotności". Premiera spektaklu już 20 października.

Warto wspomnieć, że Bartosz Zaczykiewicz przez osiem lat był dyrektorem Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu. W tym czasie pełnił również funkcję dyrektora artystycznego oraz organizował Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska". Później przez dwa i pół sezonu był również dyrektorem naczelnym i artystycznym warszawskiego Teatru Studio. Do chwili objęcia w Toruniu fotela dyrektora artystycznego pracował jako reżyser niezależny.

Co jeszcze Zaczykiewicz zaplanował w Teatrze Horzycy? Tydzień po premierze "Udając ofiarę" na afisze wkracza "Witaj, Dora" w reżyserii Krzysztofa Rekowskie-go. Będzie to polska prapremiera utworu Lukasa Barfussa, który w 2003 roku został uznany przez "Theater heute" za sztukę roku. Opowiada historię dziewczyny, którą od dzieciństwa faszerowanie silnymi lekami. Po ich odstawieniu tytułowa Dora zaczyna niezwykle gwałtownie poznawać otaczający ją świat i odkrywać swoją seksualność. Pytanie tylko, czyjej najbliżsi będą w stanie tolerować jej wszystkie potrzeby?

WARTO WIEDZIEĆ

Sześć premier w tegorocznym sezonie

Poza "Udając ofiarę" oraz "Witaj, Dora" na scenie Teatru Horzycy będzie można wkrótce obejrzeć również: "Licheń story" Jarosława Jakubowskiego, "Dziwkę z Ohio" Hanocha Levina, "Rosencrantz i Guildestern nie żyją" Toma Stopparda, a także "Mizantropa" Moliera.

Tomasz Bielicki
Nowości
5 października 2013

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia

"Powrót" - reż. Michał...
Michał Zdunik
Bywa tak, że odwiedzamy dom rodzinny ...