Szmacianka, Legoludek i Wróżka

"Magiczne zabawki" - reż. Sebastian Gonciarz - Opera Nova w Bydgoszczy

W sali kameralnej Opery Nova rozpoczynają się przygotowania do najbliższej premiery. 20 marca zaprezentowane zostanie przedstawienie baletowe dla dzieci pt. "Magiczne zabawki".

Pomysłodawcami i autorami libretta są Iwona Runowska (choreograf) i Sebastian Gonciarz, (reżyser teatru Roma). Jak sami mówią, idea powstała z potrzeby powrotu pamięcią do fascynującej krainy dziecięcej wyobraźni, nieograniczonej fantazji i ukochanych zabawek.

Te właśnie zabawki: Szmacianka, Legoludek, Wróżka, Ptak i inne, zamieszkujące w przedstawieniu tajemniczy sklep, rozpoczynają za sprawą Maga-Sprzedawcy niezwykłe przygody z udziałem Chłopca i Dziewczynki.

Balet, wykonywany przez zespół tancerzy Opery Nova oraz gościnnie zaproszonych, adresowany jest do widzów w wieku 4+. Wykorzystana zostanie (odtwarzana mechanicznie) muzyka Aleksandra Głazunowa, Camilla Saint-Saënsa, Claude'a Debussy'ego. Przedstawieniu będą dodawać urody i tajemniczości projekcje multimedialne, wyświetlane na dekoracjach i efekty iluzjonistyczne. W sali kameralnej zamontowana zostanie podłoga baletowa, kurtyna, odsłaniania na boki i horyzont świetlny.

Spektakl tworzony jest częściowo przez realizatorów dobrze znanych dorosłej części bydgoskiej publiczności: Runowska, Gonciarz i scenograf Mariusz Napierała od kilku lat realizują słynne koncerty sylwestrowo-noworoczne Opery Nova.

Przedstawienie, które obecnie proponują, miało swą wersję pokazywaną kilka lat temu w warszawskim "Palladium", gdzie cieszyło się dużym powodzeniem.

Realizacja w Operze Nova jest możliwa dzięki środkom pozyskanym z projektu pn. "Promocja marki Województwa Kujawsko-Pomorskiego poprzez wydarzenia kulturalne" współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013 oraz ze środków budżetu Województwa Kujawsko-Pomorskiego".

10 spektakli w marcu br. przeznaczonych jest dla podopiecznych Ośrodków Opieki Społecznej, pensjonariuszy Domów Pomocy Społecznej, dzieci i młodzieży z Domów Dziecka, organizacji i instytucji zajmujących się pomocą społeczną. Kolejne terminy, dla widzów indywidualnych, podane będą później.

(-)
Materiał Teatru
14 marca 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia

Ballady i romanse
Gabriel Gietzky
Cóż może być bardziej romantycznego, ...