"Szopka krakowska" ma 30 lat

"Szopka krakowska" - reż: Bohdan Radkowski - Teatr Lalka

"Szopka krakowska" Teatru Lalka to najdłużej grane przedstawienie na warszawskich scenach - premiera odbyła się 6 grudnia 1979 r.

Pojawia się w repertuarze ledwie kilka-kilkanaście razy w roku, wystawia się ją tylko w okresie świątecznym. Przez lata spektakl zmieniał się, w pewnej chwili odbyło się już nawet pożegnalne przedstawienie, a teatr planował rozstać się z tytułem. Zainteresowanie widzów i entuzjazm aktorów zwyciężyły i "Szopka..." powraca na afisz co roku. 

Scenografię do "Szopki..." stworzył Adam Kilian, wyreżyserował ją Bohdan Radkowski, reżyser i realizator telewizyjny, m.in. słynnych dobranocek: "Misia z okienka", "Jacka i Agatki", "Pankracego". "Szopkę.." wystawiał wielokrotnie, m.in. w teatrach w Szczecinie, Kielcach, Olsztynie, Zielonej Górze, Łomży - w wersji kurpiowskiej - i w Katowicach - w wersji beskidzkiej. Reżyser sięgnął po teksty spisane przez Estreicherów, Ezenekiera, Glogera, Kolberga i księdza Mioduszewskiego.


Aktorzy z "Szopki..." śmieją się, że każdego roku zauważają tajemnicze zjawisko "zwężania" kostiumów - spodni i koszul, które robią się ciaśniejsze z sezonu na sezon... Wyjątkowa jest też publiczność, są widzowie, którzy oglądają "Szopkę..." w drugi dzień świąt, od lat. A wyjście do Lalki stało się ich tradycją świąteczną. W "Szopce..." poza scenami sakralnymi jest wspólne śpiewanie kolęd i składanie życzeń ze sceny. Zawsze kogoś z widowni aktorzy zapraszają scenę i "okolędowują" - specjalnie dla niego śpiewają piosenkę.

"Szopka krakowska" Teatr Lalka, najbliższe spektakle 29 i 30 grudnia o godz. 17.30.

BET
Gazeta Wyborcza Stołeczna
28 grudnia 2009

Książka tygodnia

Opowieści
Wydawnictwo MG
Fiodor Dostojewski

Trailer tygodnia

(F) Paralele
Marek Zimakiewicz
„Paralele”, to inicjatywa Fundacji An...