Szopka w Ateneum

"Biegnijcie do szopki" - reż. Krystian Kobyłka - Śląski Teatr Lalki i Aktora "Ateneum" w Katowicach

W Śląskim Teatrze Lalki i Aktora Ateneum 30 listopada ub. roku odbyła się premiera sztuki Edmunda Wojnarowskiego "Biegnijcie do szopki" w reżyserii Krystiana Kobyłki, ze scenografią Andrzeja Czyczyły.

Przedstawienie zrealizowane w konwencji widowiska kolędowego, z charakterystycznymi dla tego gatunku postaciami Diabła, Anioła Heroda czy Śmierci, wykorzystuje tradycyjne obrzędy związane ze świętami Bożego Narodzenia.

Jak na tego typu inscenizację przystało, przenikają się w niej dwa plany sceniczne - aktorski i lalkowy (drewniane lalki wyrzeźbił Bogdan Cygan).

Warto zwrócić uwagę na obecność na scenie ludowego instrumentarium (m.in. burczybasów i diabelskich skrzypiec), które tworzy niejako trzeci plan widowiska. Kompozytor i autor opracowania muzycznego kolęd, Paweł Sikora wzbogacił nagranie muzyki "ścieżką dźwiękową" wykonywaną przez aktorów-muzykantów na żywo. To duży atut tego "Kolędariusza na Boże Narodzenie i Trzech Króli" (jak brzmi podtytuł scenariusza).

Sztuka Edmunda Wojnarowskiego powstała w 1998 r. na zamówienie Polskiego Teatru dla Dzieci "Imagination" w Londynie; tam też wystawiono ją po raz pierwszy. Dwa lata później odbyła się premiera na deskach naszego teatru. Teraz mamy okazję przypomnieć tę inscenizację w nowej wersji.

W rolach Kolędników wystąpili Marta Popławska, Grzegorz Eckert i Jacek Popławski, jako Muzykanci zagrali Aleksandra Zawalska i Piotr Janiszewski.

(-)
Śląsk
31 stycznia 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia