Szósta scena ChTO

Rozmowa z Sergiuszem Brożkiem

Uznaliśmy, że należy zapewnić dostęp do tego przedstawienia mieszkańcom, którzy zwykle nie chodzą do teatrów, z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Katowic. Tyjater kery godo w dzielnicach to próba dotarcia do tych odbiorców, którzy nawet nie rozważali opcji pójścia na Hankę. Teraz Hanka przychodzi do nich i być może sprawi, że zaangażują się w teatr i życie kulturalne regionu.

Z Sergiuszem Brożkiem - dyrektorem Chorzowskiego Teatru Ogrodowego - rozmawia Izabela Mikrut.

Izabela Mikrut: Na początek pytanie, które nasuwa się samo: czym dla Ciebie jest spektakl Mianujom mie Hanka? Co w nim najbardziej cenisz?

Sergiusz Brożek: To przejmujący tekst Alojzego Lyski, będący sumą tragicznych doświadczeń Górnoślązaków w XX wieku. Ten tekst jest przekazywany przez Grażynę Bułkę pozornie na biało, a jednak z najwyższym kunsztem aktorskim. Nie da się tego opowiedzieć, trzeba przeżyć i takie właśnie przeżycie chcemy zaoferować naszym Widzom.

Spektakl Mianujom mie Hanka w Chorzowskim Teatrze Ogrodowym pojawia się już po raz trzeci, dlaczego?

- Konsekwentnie prezentujemy ten ważny spektakl w różnych miejscach Chorzowa. W 2017 roku było to Chorzowskie Centrum Kultury, w 2018 Starochorzowski Dom Kultury. Po Chorzowie Starym w tym roku przychodzimy do Miejskiego Domu Kultury Batory i tak się ciekawie złożyło, że co roku tym właśnie spektaklem inaugurujemy nową scenę w nowej dzielnicy. Samo prezentowanie Mianujom mie Hanka w Chorzowie to działanie w ramach, choć może zabrzmi to górnolotnie, edukacji regionalnej, i to edukacji sztuką na najwyższym poziomie.

Ale pomysł na wracanie do tego spektaklu w ramach ChTO narodził się wcześniej?

- Pomysł pojawił się podczas rozmów z Włodarzami Chorzowa. Uznaliśmy, że należy zapewnić dostęp do tego przedstawienia mieszkańcom, którzy zwykle nie chodzą do teatrów, z różnych powodów nie mogą sobie pozwolić na wyprawę do Katowic. Tyjater kery godo w dzielnicach to próba dotarcia do tych odbiorców, którzy nawet nie rozważali opcji pójścia na Hankę. Teraz Hanka przychodzi do nich i być może sprawi, że zaangażują się w teatr i życie kulturalne regionu.

Miejski Dom Kultury Batory to kolejna scena ChTO...

- Tak, to szósta scena Chorzowskiego Teatru Ogrodowego i nie ostatnia! Ideą ChTO jest obecność we wszystkich dzielnicach Chorzowa. Dzięki współpracy z instytucjami Miasta Chorzów jest to możliwe. W MDK Batory odbędzie się jeszcze finał trzynastego sezonu ChTO z Jerzym Trelą: Wielki John Barrymore 30 sierpnia. Zanim to jednak nastąpi, zapraszam na Mianujom mie Hanka już w niedzielę, 18 sierpnia o 18:00.

___

Sergiusz Brożek - Naczelny Ogrodnik Chorzowskiego Teatru Ogrodowego. Autor wielu opracowań i reżyserii światła w Korezie (m.in. „Cholonek", „Kometa czyli ten okrutny wiek XX wg Jaromira Nohavicy", „Pojedynek"...) oraz gościnnie w Teatrze Bez Sceny, w Operze Śląskiej w Bytomiu, w Zechentheater w Essen; także autor sfery świetlnej koncertów scenicznych Kwartetu Śląskiego (Katowice, Kraków, Warszawa). Główny sprawca programowy i organizacyjny Chorzowskiego Teatru Ogrodowego - organizowanego od 2007 roku letniego festiwalu teatralnego odbywającego się na terenie chorzowskiej SZTYGARKI.

Izabela Mikrut
Sztajgerowy Cajtung
16 sierpnia 2019
Portrety
Sergiusz Brożek

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia