Szpitalna Sala C

"Osobowość zaburzona" - reż. Maciej Cierzniak - Teatr Rozrywki w Chorzowie

Osobowość zaburzona – to autorski spektakl tancerza Teatru Rozrywki, Macieja Cierzniaka, który poza teatrem realizuje się jako choreograf i reżyser.

Do udziału w spektaklu zaprosił czterech tancerzy, przed którymi postawił trudne zadania, nie tylko taneczne, ale i aktorskie. Autor przedstawienia, Maciej Cierzniak, mówi o nim tak: „Osobowość zaburzona ma pokazać występujące w człowieku zaburzenia emocjonalne. Różnice w myśleniu, odczuwaniu i zachowaniu. Dane zaburzenia przypisane są konkretnym osobom na scenie, mają wpływ na rodzaj wykonywanego ruchu. To opowieść, jak zaburzona jednostka spostrzega, myśli, czuje i wchodzi w związki międzyludzkie. Opowieść przedstawiona za pomocą ruchu i słowa. Spektakl powstał z powodu mego wiecznego zainteresowania ruchem i ludzką psychiką..."

Mała Scena zamienia się w szpitalną „Salę C" – miejsce szare, wilgotne i ponure. Jedna wisząca lampa nie działa sprawnie, przerywa i brzęczy. Przy ścianach widzimy kilka sylwetek, materace oraz porozrzucane sterty starych koców. Na środku sali, po podłodze czołga się człowiek, porusza się bardzo plastycznie, zwalnia, zastyga patrząc na widzów, widać tylko jego wzrok spod splecionych na kolanach rąk, obserwuje widownię przez dłuższy czas, lampa brzęczy, spogląda na lampę, ta uspokaja się... w głośnikach słychać głos...

„... zamknąłem się w sobie tak, że zaokrągliły mi się plecy...
uśmiechu żałuję bo ładny mam... miałem...
tak mi mówili,
ale ludzie to dużo mówią, a nie wiedzą, co mówią...
a ja to wiem, co mówię..., dlatego nie mówię...
inni w środku, inni na zewnątrz , a ja to się boję na zewnątrz..."
(fragment scenariusza)

(-)
Materiał Teatru
25 marca 2017
Portrety
Maciej Cierzniak

Książka tygodnia

Życie niedokończone
Wydawnictwo Żywosłowie
Lech Raczak, Jacek Głomb

Trailer tygodnia