Sztuka czytana

"Morderstwo" Hanocha Levina w Teatrze Polskim we Wrocławiu

"Morderstwo" Hanocha Levina to kolejna sztuka czytana w Teatrze Polskim. Impreza organizowana przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce i Teatr Polski w ramach projektu Żydowski Wrocław. Czytanie 22 maja

Od reżysera: Konflikt Izrael-Palestyna jest wentylem bezpieczeństwa, którym uchodzi agresja zachodniego świata. Bezpieczna wojna daleko od domu, wojna w telewizji, w mediach, które nie uczą nas, jak reagować na morderstwa; uczą jedynie przyjmować je ze spokojem i kiwać z przerażeniem głową, uczą niepodejmowania decyzji i nieustosunkowywania się, tak że jeden martwy chłopiec czy dziewczynka więcej nie powinni robić żadnej różnicy.

***

Hanoch Levin - Morderstwo
przekład - Michał Sobelman
reżyseria - Cezary Iber
muzyka na żywo - Maciej Zakrzewski
wideo - Michał Jankowski

czytają: Sylwia Boroń (gościnnie), Adam Cywka i Jerzy Senator (gościnnie) oraz studenci wrocławskiej PWST: Magdalena Różańska, Amin Bensalem, Krzysztof Brzazgoń i Paweł Kos

***

Hanoch Levin - izraelski dramatopisarz, pisarz, poeta i reżyser teatralny. Pochodził z rodziny religijnych Żydów, którzy w 1935 roku wyemigrowali z Łodzi do Palestyny. Jego pierwsza sztuka Ja i Ty i Następna Wojna, wystawiona w 1968 roku, budziła protesty ze względu na krytyczny stosunek do izraelskiego zwycięstwa w wojnie sześciodniowej. Dramaty Levina uważane są za kontrowersje zarówno ze względu na treść, jak i prowokacyjną, epatującą wulgaryzmami formę. Najgłośniejszą polską realizacją jego sztuki jest Krum Krzysztofa Warlikowskiego.

***

Cezary Iber - aktor i reżyser, absolwent łódzkiej "Filmówki" i wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej mówi o sobie tak: "W życiu najważniejsze są tylko trzy rzeczy: radość, wolność i spełnienie, i jeżeli w danej chwili ich nie mam, to zmieniam aksjomaty. Dla nich jestem w stanie poświęcić wszystko, bo one budzą we mnie dzikość serca, śmiech dziecka i spokój mędrców".

***

22.05.2011 / niedziela / godz. 19:00
Scena Kameralna / Czytanie / Wstęp wolny!

(-)
Materiały Organizatorów
18 maja 2011

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia