Sztuka dźwięku, słowa i obrazu

Listopadowa odsłona cyklu PGE – HoloGramy w Filharmonii Śląskiej połączy sztukę dźwięku, słowa i obrazu w innowacyjny sposób.

Wraz ze Śląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Szymona Bywalca wystąpią aktorki, aktorzy i dyrektor Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego Robert Talarczyk, który wyreżyseruje to niezwykłe spotkanie.

W programie znajdzie się muzyka Henryka Mikołaja Góreckiego i Wojciecha Kilara, która ukaże dwa oblicza tych twórców. Pierwszym z nich – doskonale znanym – będą utwory przeznaczone do wykonywania na estradzie, drugim – kompozycje stworzone na potrzeby teatru.

Tego wieczora zabrzmi muzyka teatralna, skomponowana w latach 50-tych ubiegłego wieku do dwóch spektakli, które były wystawiane na deskach Teatru Śląskiego. Pierwszy z nich to Wieża samotności według tekstu Roberta Ardreya, wyreżyserowany przez Jerzego Jarockiego (tu muzykę napisał Henryk Mikołaj Górecki), drugi – Śmierć Dantona Georga Büchnera w reżyserii Józefa Wyszomirskiego z muzyką Wojciecha Kilara.

27 listopada usłyszymy także Małe Requiem dla pewnej polki H.M. Góreckiego. Z kompozycją związana jest tajemnica, którą owiany jest jej tytuł. Nigdy nie zostało wyjaśnione, skąd wzięła się taka konstrukcja, a jedynym kluczem do jego właściwej interpretacji jest komentarz twórcy o tym, że Requiem jest świadectwem smutku, jaki ogarnął go po rozpadzie Czechosłowacji – stąd też zapis małą literą, odnoszący się do czeskiego tańca. Melancholia łączy się w tym utworze z groteską, sekwencja Dies irae zestawiona jest z ludową melodią. Wielość barw i ostre kontrasty budują naprzemiennie atmosferę smutku, zadumy oraz „śmiechu przez łzy". Muzyczno-technologiczno-teatralną ucztę dla zmysłów zwieńczy Orawa Wojciecha Kilara, pełna podhalańskich motywów, żywiołowa, emocjonująca i ekscytująca grą barw.

Program:

- Henryk Mikołaj Górecki – Wieża samotności muzyka teatralna do tekstu Roberta Ardreya
- Henryk Mikołaj Górecki – Małe Requiem dla pewnej polki op. 66
- Wojciech Kilar – Śmierć Dantona muzyka teatralna do tekstu Georga Büchnera
- Wojciech Kilar – Orawa

Po koncercie zapraszamy do pozostania w sali koncertowej, gdzie odbędzie się kolejne wydarzenie z cyklu „Spotkania z pasją", podczas którego z dyrektorem Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz reżyserem koncertu PGE – Hologramy, Robertem Talarczykiem, będzie rozmawiała Regina Gowarzewska.

Koncert odbędzie się w ramach obchodów Roku Jubileuszowego w Teatrze Śląskim, na który składa się aż 5 jubileuszy: 115 lat teatru, 100 lat sceny polskiej, 25 lat Rady Mecenasów Teatru Śląskiego, 5 lat Fundacji Teatru Śląskiego „Wyspiański" oraz 5 lat Międzynarodowego Festiwalu Open the Door.

- Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego
- Rok Jubileuszowy w Teatrze Śląskim został objęty patronatem honorowym przez Prezydenta Miasta Katowice Marcina Krupę

Projekt objęty Mecenatem Miasta Katowice

Realizatorzy i obsada
Reżyseria: Robert Talarczyk
Obsada: Anna Kadulska, Agnieszka Radzikowska, Antoni Gryzik, Artur Święs
Dyrygent: Szymon Bywalec
Śląska Orkiestra Kameralna

Aneta Głowacka
Teatr Śląski w Katowicach
26 listopada 2022
Wątki
#MUZYKA

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...