Sztuka Federico Garcíi Lorki w kinach Helios

"Yerma" - reż. Simon Stone - Young Vic - National Theatre Live

Transmisja przedstawienia z Young Vic: 21 listopada 2017 godz. 19:00. Spektakl z cyklu „National Theatre Live".

Niesamowita Billie Piper (znana z seriali „Dom grozy" i „Doktor Who") powraca w swej już nagrodzonej roli. Młoda bezdzietna kobieta Yerma, które to imię znaczy „jałowa", „bezpłodna", mieszka w małej wsi w Hiszpanii. Jej rozpaczliwe pragnienie macierzyństwa staje się obsesją, która ostatecznie doprowadza ją aż do popełnienia zbrodni. Bohaterka sztuki zmaga się z własnymi pragnieniami, obowiązkiem wobec męża, który nie chce mieć dzieci i oczekiwaniami społeczności, dla której kobieta bezdzietna nie spełniła swego powołania, ponieważ nie dała mężowi potomka. Yerma pragnie dziecka nie tylko dlatego, że tęskni do posiadania kogoś do kochania i nie tylko z powodu nacisku opinii publicznej, ale także dlatego, że na hiszpańskiej wsi kobieta nie ma czym wypełnić życia poza opieką nad domem i dzieckiem właśnie.

Dramatyczna i bolesna sztuka Federico Garcíi Lorki powstała w 1934 roku i w tym samym roku została wystawiona. Sam autor nazywał ją „tragicznym poematem". Temat izolacji, pasji i frustracji łączy się tu z zagadnieniami małżeństwa, zazdrości i honoru kobiety. Spektakl w wykonaniu zespołu Young Vic krytycy okrzyknęli „niezwykłym teatralnym tryumfem", a kreację Billie Piper nazwali urzekającą, zadziwiającą i porażającą.

Reżyseria: Simon Stone
Projekt: Lizzie Clachan
Kostiumy: Alice Babidge
Światła: James Farncombe
Muzyka i dźwięk: Stefan Gregory
Casting: Julia Horan CDG
Obsada:
Maureen Beattie - Helen
Brendan Cowell - John
John MacMillan - Victor
Billie Piper - Yerma
Charlotte Randle - Mary
Thalissa Teixeira - Des

Format obrazu i dźwięku: HD & DD, język: angielski, napisy: polskie, czas trwania: dystrybutor: NAZYWOWKINACH.PL / CIKANEK FILM Sp. z o.o.

(-)
Materiał organizatora
13 listopada 2017
Wątki
Teatr w kinie

Książka tygodnia

Pomarli
Wydawnictwo Czarne
Waldemar Bawołek

Trailer tygodnia