Sztuka Moliera w konwencji dell\'arte

"Skąpiec" - reż.Jacek Andrucki - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Premierą "Skąpca" teatr Jaracza zainauguruje działalność Letniej Sceny. Utworzona została z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających nasze miasto.

Scena Letnia położona jest między budynkiem teatru i studium aktorskim im. Aleksandra Sewruka. Może zmieścić 140 osób. Jest zadaszona, wkomponowano ją w wolne miejsce na placu teatralnym. Spektakle będą tam grane o godz. 21. Wtedy na dworze zapada zmierzch, jest ciszej i chłodniej, a widzowie zdążą ochłonąć po pracy czy wrócić z plaży.

Pierwsze przedstawienie już w sobotę, a będzie to autorska wizja "Skąpca" Moliera w reżyserii Jacka Andruckiego. Reżyser wybrał do spektaklu mniej znany przekład Jerzego Adamskiego, a nie Boya Żeleńskiego. - Będzie inny przekład i inna konwencja - zapowiada reżyser. - Aranżacja musi być adekwatna do sceny letniej. Wybrałem tłumaczenie Adamskiego, bo jest mi bliższe. Tego typu literatura jest wielka, ale jej język się starzeje. Boy tłumaczył językiem XIX-wiecznym, który dziś brzmi anachronicznie. W czytaniu to nie przeszkadza, ale na scenie już tak. A ja staram się wystawiać sztuki, które są bliskie ludziom. Widz musi mieć możliwość skojarzeń, a ten przekład będzie bliższy naszemu rozumieniu.

Reżyser nie ukrywa, że ten dramat nie jest arcydziełem. - Nie roztrząsa czy drzemie we mnie skąpiec. Molier napisał sztukę w dwa tygodnie, opowiada o człowieku, który był sknerą i wyśmiał go. Przedstawienie ma bawić i skłaniać do mądrego śmiechu - zapowiada Andrucki.

W tej inscenizacji widzowie zobaczą wiele konwencji: od elementów czerpiących z komedii dell\'arte, parodii, pastiszu do kabaretu.

Scenografię do spektaklu przygotował Bogusław Cichocki. - Wydawało mi się, że to wymarzone miejsce na scenografię, bo połączyło się ze ścianami budynków. Jest też swoista zmiana: wnętrze umieściliśmy na zewnątrz, a ogród w budynku - mówi o letniej scenie scenograf.

Cezary Ilczyna zagra Harpagona, tytułowego Skąpca. Kilka lat temu grał chorego z urojenia w sztuce Moliera. - Rola Argana była podobna do Harpagona, oparta na klasycznym schemacie komedii dell\'artre, gdzie występuje ojciec, który ma córkę i syna i chce ich wydać wbrew ich woli. Pojawia się też drugi starzec, który ratuje młodych - opowiada Ilczyna.

Oprócz "Skąpca" na Scenę Letnią zostaną przeniesione inna produkcje teatru Jaracza i spektakle gościnne wystawiane w czasie Letniego Festiwalu Na Pomostach.

Szukaj sakiewki Harpagona 

Teatr Jaracza i Radio WaMa proponują miłośnikom teatru wspólną zabawę w poszukiwanie sakiewek Harpagona. Jeszcze dziś i jutro będzie można je znaleźć m.in. w Centrum Handlowym Alfa, autobusach MPK, okolicach "Gazety Wyborczej" i Restauracji z egipską kuchnią. Sakiewki są czarne, mają pieczęć teatru i numer telefonu, pod który należy wysłać sms. Wtedy DJ z Radia WaMa zadzwoni do zwycięzcy. Do wygrania dziesięć podwójnych zaproszeń na "Skąpca" Moliera do wykorzystania w czerwcu lub lipcu.

Ewa Jarzębowska
Gazeta Wyborcza Olszyn
14 czerwca 2007

Książka tygodnia

Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu
Wydawnictwo Biblioteki PWSFTviT
Rodowicz Tomasz, Jabłońska Małgorzata, Toneva Elina

Trailer tygodnia