Sztuka Moliera w konwencji dell\'arte

"Skąpiec" - reż.Jacek Andrucki - Teatr im. S. Jaracza w Olsztynie

Premierą "Skąpca" teatr Jaracza zainauguruje działalność Letniej Sceny. Utworzona została z myślą o mieszkańcach i turystach odwiedzających nasze miasto.

Scena Letnia położona jest między budynkiem teatru i studium aktorskim im. Aleksandra Sewruka. Może zmieścić 140 osób. Jest zadaszona, wkomponowano ją w wolne miejsce na placu teatralnym. Spektakle będą tam grane o godz. 21. Wtedy na dworze zapada zmierzch, jest ciszej i chłodniej, a widzowie zdążą ochłonąć po pracy czy wrócić z plaży.

Pierwsze przedstawienie już w sobotę, a będzie to autorska wizja "Skąpca" Moliera w reżyserii Jacka Andruckiego. Reżyser wybrał do spektaklu mniej znany przekład Jerzego Adamskiego, a nie Boya Żeleńskiego. - Będzie inny przekład i inna konwencja - zapowiada reżyser. - Aranżacja musi być adekwatna do sceny letniej. Wybrałem tłumaczenie Adamskiego, bo jest mi bliższe. Tego typu literatura jest wielka, ale jej język się starzeje. Boy tłumaczył językiem XIX-wiecznym, który dziś brzmi anachronicznie. W czytaniu to nie przeszkadza, ale na scenie już tak. A ja staram się wystawiać sztuki, które są bliskie ludziom. Widz musi mieć możliwość skojarzeń, a ten przekład będzie bliższy naszemu rozumieniu.

Reżyser nie ukrywa, że ten dramat nie jest arcydziełem. - Nie roztrząsa czy drzemie we mnie skąpiec. Molier napisał sztukę w dwa tygodnie, opowiada o człowieku, który był sknerą i wyśmiał go. Przedstawienie ma bawić i skłaniać do mądrego śmiechu - zapowiada Andrucki.

W tej inscenizacji widzowie zobaczą wiele konwencji: od elementów czerpiących z komedii dell\'arte, parodii, pastiszu do kabaretu.

Scenografię do spektaklu przygotował Bogusław Cichocki. - Wydawało mi się, że to wymarzone miejsce na scenografię, bo połączyło się ze ścianami budynków. Jest też swoista zmiana: wnętrze umieściliśmy na zewnątrz, a ogród w budynku - mówi o letniej scenie scenograf.

Cezary Ilczyna zagra Harpagona, tytułowego Skąpca. Kilka lat temu grał chorego z urojenia w sztuce Moliera. - Rola Argana była podobna do Harpagona, oparta na klasycznym schemacie komedii dell\'artre, gdzie występuje ojciec, który ma córkę i syna i chce ich wydać wbrew ich woli. Pojawia się też drugi starzec, który ratuje młodych - opowiada Ilczyna.

Oprócz "Skąpca" na Scenę Letnią zostaną przeniesione inna produkcje teatru Jaracza i spektakle gościnne wystawiane w czasie Letniego Festiwalu Na Pomostach.

Szukaj sakiewki Harpagona 

Teatr Jaracza i Radio WaMa proponują miłośnikom teatru wspólną zabawę w poszukiwanie sakiewek Harpagona. Jeszcze dziś i jutro będzie można je znaleźć m.in. w Centrum Handlowym Alfa, autobusach MPK, okolicach "Gazety Wyborczej" i Restauracji z egipską kuchnią. Sakiewki są czarne, mają pieczęć teatru i numer telefonu, pod który należy wysłać sms. Wtedy DJ z Radia WaMa zadzwoni do zwycięzcy. Do wygrania dziesięć podwójnych zaproszeń na "Skąpca" Moliera do wykorzystania w czerwcu lub lipcu.

Ewa Jarzębowska
Gazeta Wyborcza Olszyn
14 czerwca 2007

Książka tygodnia

Trailer tygodnia