Sztuka na wakacjach

Wystawy: "Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku", "Ród Kossaków" oraz "Młoda Sztuka" - Sofitel Grand Hotel Sopot

W wakacje DESA Unicum przenosi się nad morze! W kultowym Sofitel Grand Hotel Sopot od 7 do 12 sierpnia odwiedzający będą mogli obejrzeć aż trzy wystawy: Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku, Ród Kossaków oraz Młodą Sztukę. Zaprezentowane zostaną dzieła takich artystów jak Zdzisław Beksiński, Wojciech Fangor, Jan Dobkowski czy Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie. Każda z wystaw zakończy się aukcją. DESA Unicum zaprasza również na wernisaż wystaw – 8 sierpnia o godz. 18:00 eksperci domu aukcyjnego opowiedzą o sekretach dzieł zgromadzonych w przestrzeniach sopockiego Grand Hotelu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Każda z wystaw zakończy się aukcją. DESA Unicum zaprasza również na wernisaż wystaw – 8 sierpnia o godz. 18:00 eksperci domu aukcyjnego opowiedzą o sekretach dzieł zgromadzonych w przestrzeniach sopockiego Grand Hotelu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny!

Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku
Wystawa: 7 – 10 sierpnia
Aukcja: 10 sierpnia, godz.: 18:00

Pierwsza część ekspozycji to szeroki przegląd sztuki XX wieku, uszeregowanej chronologicznie wg dekad. Wystawa łącząca sztukę przedwojenną i międzywojenną z powojennymi dziełami, prezentuje nazwiska największych polskich mistrzów. Artyści ci na stałe weszli do kanonu i ukształtowali dzisiejsze oblicze polskiej sztuki. Wyjątkowy wybór prac otwiera dzieło Julina Fałata, czołowego reprezentanta malarstwa Młodej Polski. Następnie wystawa prezentuje kolejne pokolenia wybitnych i barwnych osobowości m.in. Witkacego, Andrzeja Wróblewskiego, Wojciecha Fangora czy Natalię LL. Ofertę zamyka praca na papierze Wojciecha Siudmaka, czyli czołowego przedstawiciela realizmu magicznego. Odwiedzający wystawę z pewnością dostrzegą mnogość praktyk artystycznych, które nigdy nie zmieniały się równie szybko jak w XX wieku.

- Bez tytułu, Zdzisław Beksiński, 1994
- „M 2", Wojciech Fangor, 1966

Ród Kossaków
Wystawa: 7 – 11 sierpnia
Aukcja: 11 sierpnia, godz.: 18:00

Druga wystawa zostanie poświęcona twórczości najsłynniejszej polskiej rodziny artystycznej. Jej przedstawiciele w całości związali swoją sztukę z militarną historią Polski, której nieodmiennie towarzyszyły sylwetki koni. Nazwisko Kossak dla wielu Polaków jest synonimem sztuki i towarzyszących jej narodowych wartości. Podczas nadchodzącej wystawy odwiedzający będą mogli oglądać prace ilustrujące różne tematy i wątki historyczne podejmowane przez trzy pokolenia rodu, bowiem w ofercie zostaną zaprezentowane dzieła autorstwa trzech pokoleń Kossaków: Juliusza, jego syna Wojciecha oraz wnuka Jerzego.

- Ostatnie chwile księcia Józefa Poniatowskiego, Jerzy Kossak, 1929
- Tadeusz Kościuszko z kosynierami, Juliusz Kossak, 1879

Młoda Sztuka
Wystawa: 7 – 12 sierpnia
Aukcja: 12 sierpnia, godz.: 18:00

Młoda Sztuka jest obecnie drugim najdynamiczniej rozwijającym się segmentem rynku. Projekt prezentuje prace młodych, debiutujących artystów, których DESA Unicum niezmiennie wspiera i promuje. W tym roku, na sopockiej wystawie będzie można podziwiać aż 80 prac młodych artystów. Wśród nich obrazy autorstwa m.in.: gdyńskiego artysty Dariusza Grabusia, trójmiejskiej twórczyni Bożeny Sieczyńskiej, czy Grzegorza Klimka, których prace na ubiegłorocznych aukcjach biły rekordy sprzedanych obiektów. Nie zabraknie też nazwisk, takich jak: Rabsztyn, Borkowska, Jadczak, Sieczyńska, Taranek czy Yasin.

Wszystkie wystawy oglądać można w Sofitel Grand Sopot od 7 do 12 sierpnia, w godzinach 11:00 - 19:00. A już 8 sierpnia o godz.: 18:00 odbędą oprowadzania kuratorskie po 3 ekspozycjach. Wstęp wolny. DESA Unicum zaprasza wszystkich miłośników sztuki, przebywających w tym czasie w Trójmieście.

__

Dekady. Wielcy Mistrzowie XX wieku.
Wystawa: 7 – 10 sierpnia
Aukcja: 10 sierpnia, godz.: 18:00

Ród Kossaków
Wystawa: 7 – 11 sierpnia
Aukcja: 11 sierpnia, godz.: 18:00

Młoda Sztuka
Wystawa: 7 – 12 sierpnia
Aukcja: 12 sierpnia, godz.: 18:00

Sofitel Grand Sopot
Powstańców Warszawy 12/14
81-718 Sopot

Zachęcamy do śledzenia aktualności na: www.desa.pl
***
O DESA Unicum

DESA Unicum, znacząca część historii polskiego rynku sztuki, to dziś 9 dom aukcyjny w Europie wg prestiżowego rankingu Artnet i największy dom aukcyjny w CEE. W ciągu ostatnich lat osiągnął spektakularne wyniki finansowe i zbudował zespół specjalistów, co pozwoliło na realizację największych i najbardziej wymagających aukcji w tej części Europy. Zatrudniając najlepszych ekspertów, od historyków sztuki, rzeczoznawców, doradców klientów, konserwatorów, koordynatorów ekspozycji na aukcjonerach kończąc, realizuje ponad 200 aukcji w roku i swoją misję: budowanie i rozwijanie rynku sztuki. Odbywa się to m.in. poprzez tworzenie pionierskich dla polskiego rynku projektów aukcyjnych, organizowaniu ambitnych ekspozycji poszukiwanych dzieł sztuki i obiektów kolekcjonerskich, pozyskiwania dzieł sztuki uznawanych przez lata za zaginione lub niedostępne dla szerokiego odbiorcy oraz aukcje charytatywne.
Nowoczesna siedziba przy ul. Pięknej to nie tylko otwarta na co dzień galeria i dom aukcyjny, ale też prężnie działające zaplecze logistyczne i realizacyjne, dzięki któremu DESA Unicum jest dziś na celowniku tysięcy kolekcjonerów z Polski i Europy oraz ważnym centrum edukującym i kształtującym kolejne ich pokolenia.

Eksperci rynku sztuki
DESA Unicum tworzą eksperci, którzy jako jedyni w Polsce mają unikalną wiedzę na temat funkcjonowania rodzimego rynku sztuki. Na co dzień zajmują się pozyskiwaniem i sprzedażą dzieł sztuki i obiektów kolekcjonerskich, wyceniają je, badają ich autentyczność i proweniencję. To oni kształtują ten rynek, współpracując z kolekcjonerami i doradzając im w kluczowych decyzjach transakcyjnych. To ambitni ludzie z wizją, którzy wykorzystują swoją ekspercką wiedzę i wieloletnie doświadczenie, aby przygotowywać projekty aukcyjne trafiające w potrzeby odbiorców. To oni odpowiadają za selekcje dzieł sztuki, które trafiają na aukcje i wpływają de facto na kształt polskiego rynku sztuki.

Samanta Wojtysiak
Materiał organizatora
2 sierpnia 2023

Książka tygodnia

Utalentowani jak Nardelli
Sekcja Krytyków Teatralnych ZASP
red.: Anita Nowak, Krystyna Piaseczna, Piotr Rudzki

Trailer tygodnia