Sztuka o agresji

"Bóg mordu" - reż. Marek Gierszał - Teatr Polski w Szczecinie

"Bóg mordu" w najbliższy weekend rozpoczyna sezon artystyczny w Teatrze Polskim. To opowieść o małżeństwach i ich dzieciach. To sztuka znakomitej francuskiej dramatopisarki Yasminy Rezy, znanej widzom w naszym kraju z wielu, świetnie przyjętych inscenizacji jej wcześniejszych utworów ("Sztuki" i "Życie: trzy wersje")

Punktem wyjścia spektaklu jest spotkanie dwóch małżeństw, celem którego jest wyjaśnienie powodów bójki pomiędzy ich synami. W spokojniej, pełnej kurtuazyjnych zwrotów rozmowie z minuty na minutę coraz bardziej można wyczuć rosnące napięcie. Co zwycięży? Ogłada, dobre wychowanie, umiejętność poruszania się w relacjach społecznych? Czy tytułowy bóg mordu?

"Bóg mordu" - wyjątkowo zgodnie uznany przez publiczność i krytykę za najlepszy tekst autorki - ma na swoim koncie równie spektakularne sukcesy sceniczne. Od 2006 roku wystawiono go kilkadziesiąt razy na scenach najbardziej prestiżowych teatrów, m.in. w Berliner Ensemble, na West Endzie czy Broadwayu. Zdobył też wiele liczących się nagród, w tym Tony Awards w 2009 roku. Główną przyczyną tych sukcesów jest mistrzowsko skonstruowana fabuła - z pozoru niewinne spotkani dwóch małżeństw w sprawie bójki ich synów stopniowo odsłania dramatyczne napięcia, przeradzając się w otwarty konflikt, który prowadzi do nieoczekiwanego finału. Sztuka stawia bardzo aktualne pytania o ukryte źródła agresji, a reżyseruje ją Marek Gierszał, polski reżyser i aktor teatralny i filmowy, pracujący na stałe w Berlinie. W przedstawieniu występują Olga Adamska, Dorota Chrulska, Michał Janicki, Jacek Piotrowski.

Małgorzata Klimczak
Głos Szczeciński
3 września 2011

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...