Sztuka pełna pytań

"Osobisty Jezus" - reż. Przemysław Wojcieszek- Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy

"Osobisty Jezus" Przemysława Wojcieszka i teatru im. Modrzejewskiej z Legnicy rozbił bank z nagrodami na Ogólnopolskim Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu. Jury najbardziej przypadła do gustu rola Przemysława Bluszcza z tego właśnie spektaklu.

Podczas siódmej edycji festiwalu "Rzeczywistość Przedstawiona" w Teatrze Nowym w Zabrzu przez ponad tydzień rywalizowało ze sobą osiem spektakli. Zgodnie z przyjętymi zasadami, publiczność oceniała autorów dramatów, a jury, w którym zasiadali: krytyk Jacek Sieradzki, dramaturg Ingmar Villqist i reżyser Rudolf Zioło - wykonawców i realizatorów.

W tym roku werdykt jurorów i publiczności był zgodny - najważniejsze festiwalowe nagrody otrzymali zarówno autor i reżyser, 34-letni Przemysław Wojcieszek (za reżyserię), odtwórca roli Ryśka w jego spektaklu - Przemysław Bluszcz (za aktorstwo) i odtwórca roli Tadka - Wiesław Cichy, jak też cały zespół realizatorów i wykonawców tego spektaklu (Grand Prix - Nagroda Publiczności). Spektakl dostał też nagrodę miesięcznika "Śląsk".

"Osobisty Jezus" to sceniczna wersja historii znanej także z filmu Wojcieszka "W dół kolorowym wzgórzem". Głównym bohaterem jest Rysiek, wracający do domu po trzech latach więzienia. Wydziedziczony przez ojca i porzucony przez żonę zostaje sam, szukając nadziei w opowieści o ślepcu uzdrowionym przez Jezusa. Jak podkreślali krytycy, sztuka stawia pytania m.in. o sytuację bezrobotnych ludzi z prowincji, o cenę, jaką płaci się za wyznawane wartości, o drogę dochodzenia do wiary.

Przemysław Wojcieszek jest reżyserem filmowym, teatralnym i scenarzystą. Jako reżyser zadebiutował w 1999 r. filmem "Zabij ich wszystkich". Napisał scenariusze do wszystkich swoich filmów. W 2004 r. został laureatem głównej nagrody za reżyserię na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za "W dół kolorowym wzgórzem". W 2005 r. otrzymał Paszport "Polityki" w kategorii "film".

W 2004 r. zadebiutował w legnickim teatrze jako autor i reżyser sztuki "Made in Poland". Przez wielu krytyków spektakl został uznany za wydarzenie roku, a w 2005 r. Wojcieszek za jego reżyserię otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę na Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach.

Pozostałe festiwalowe nagrody zabrzańskiego festiwalu zdobyli aktorzy: Anna Kadulska z Teatru Śląskiego w Katowicach (za rolę w "Szwaczkach"), Adam Ferency z Teatru Dramatycznego w Warszawie (za rolę Raya w "Blackbird" Dawida Harrowera), Bronisław Wrocławski z Teatru im. Jaracza w Łodzi (za rolę Toma w "Prześwicie"), a także Iwona Kempa za reżyserię "Plaży" w Teatrze im. Horzycy w Toruniu, Sabine Mader ze scenografię do spektaklu "Blackbird" i Aleksander Brzeziński za muzykę do spektaklu "Znaki szczególne - brak", w Teatrze Nowym w Zabrzu.
Ponadto jury przyznało dwie nagrody dla młodych aktorów: Julii Kijowskiej za rolę Uny w spektaklu "Blackbird" i Mirosławie Sobik za rolę Benedikte w spektaklu "Plaża".
(ah)

msz
Kulturaonline
29 października 2007

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia