Sztuka Słobodzianka w Cameri w Tel Avivie

"Nasza klasa" - reż. Hanan Snir

W telawiwskim Teatrze Cameri 8 lutego odbędzie się premiera "Naszej klasy" Tadeusza Słobodzianka w reżyserii Hanana Snira.

Książką, która spada na nas jak zły los... jest również "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka. Zygmunt, jedna z Osób Historii w XIV lekcjach, pisze w liście do "Drogiego Kolegi Abrama": "To wszystko jest nie do opisania co spotkało... naszą klasę". List Zygmunta kłamie, gdy mówi, że "wszyscy żydzi od nas nie żyją i zostali pomordowani przez hitlerowskie bestie spaleni żywcem kobiety i dzieci w stodole". Wiemy, że to nie były "hitlerowskie bestie"... - pisał o dramacie profesor Cezary Wodziński.

"Nasza klasa" to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, na Węgrzech, Litwie i Sztokholmie. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska "Nasza klasa" otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013.

Teatr Cameri jest największym i jednym z najważniejszych teatrów w Izraelu. Obecnie gra około 2000 spektakli rocznie na sześciu scenach (największa z widownią na 932 miejsc). Teatr koncentruje się na współczesnym dramacie izraelskim i światowym oraz na klasycznej dramaturgii. W teatrze mieści się Instytut Izraelskiego Dramatu im. Hanocha Levina, który przez wiele lat pracował w Cameri jako dramaturg i reżyser. W 1966 roku Konrad Swinarski wyreżyserował tu "Hamleta" Szekspira.

(-)
Materiał Teatru
3 lutego 2014

Książka tygodnia

Zachód słońca na Santorini
Wydawnictwo Poznańskie
Dionisios Sturis

Trailer tygodnia