Sztuki niekoniecznie nie/przyjemne

20. Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Tłumy w Teatrze Powszechnym, znakomici goście, otwarcie wystawy, "Nietoperz" Kornela Mundróczó, medal Gloria Artis dla dyrektor Ewy Pilawskiej, owacje na stojąco, prapremierowe wykonanie utworu Andrzeja Poniedzielskiego przygotowanego specjalnie na Festiwal - w sobotę 15 marca zainaugurowno XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych.

XX edycja Festiwalu rozpoczęła się otwarciem we foyer wystawy zatytułowanej "Mistrz-uczeń. Lupa Warlikowski. Kilka obrazów z teatru Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego". Została ona zrealizowana w koprodukcji z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Multimedialna wystawa prezentuje materiały filmowe z zarejestrowanych spektakli mistrzów polskiego teatru.

Po wernisażu goście zaproszeni zostali na Dużą Scenę, gdzie można było obejrzeć pierwszy festiwalowy spektakl - "Nietoperza" z TR Warszawa w reżyserii Kornela Mundróczó. Po spektaklu na scenie pojawił się Andrzej Poniedzielski i trzydziestu pięciu artystów reprezentujących łódzkie teatry - aktorzy z Teatru im. Jaracza (m.in. Katarzyna Cynke, Mariusz Jakus, Matylda Paszczenko), Teatru Nowego (m.i. Monika Buchowiec, Barbara Dembińska, Przemysław Dąbrowski), Teatru Arlekin (m.in. Patryk Steczek, Małgorzata Wolańska) i Teatru Powszechnego w Łodzi (m.in. Ewa Sonnenburg, Aleksandra Listwan, Karolina Łukaszewicz, Mirosław Henke). "Chór grecki" z przewodnikiem, jednocześnie autorem tekstu piosenki, zaprezentował prapremierowe wykonanie utworu "Kochaj tę mgłę", który został skomponowany specjalnie na Festiwal.

Dyrektor Departamentu Narodowych Instytucji Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pani Bożena Sawicka odczytała następnie list Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowany do dyrektor artystycznej Festiwalu, publiczności i organizatorów. Z rąk Bożeny Sawickiej dyrektor Ewa Pilawska odebrała Brązowy Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego. Wręczenie medalu zostało przez widownię przyjęte owacjami na stojąco.

Tradycyjnie Festiwal zainaugurowało uderzenie w gong, do którego dyrektor artystyczna zaprasza zawsze jednego z widzów, podkreślając, że teatr to rozmowa. Tym razem zrobił to Prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka, którego widownia wybrała przez aklamację. "XX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych uważamy za otwarty!" - potwierdzili aktorzy łódzkich scen.

(-)
Materiał Teatru
18 marca 2014

Książka tygodnia

Ze szczytów Alp…Dramat i teatr szwajcarski w XX i XXI wieku
Wydawnictwo Uniwerystetu Łódzkiego
Karolina Sidowska, Monika Wąsik

Trailer tygodnia