Tadeusz Andruchowicz (1889 - 1951)
Aktor teatralny.Urodził się 21 lipca 1889. Zmarł 16 lutego 1951 w Bielsku-Białej.
Studiował na Politechnice we Lwowie. Następnie uczył się gry aktorskiej pod kierunkiem Wandy Siemaszkowej. Debiutował w 1918 w Teatrze Miejskim we Lwowie i pozostał tu do ok. 1925. Brał też udział w objazdach pod kierunkiem Wandy Siemaszkowej (m.in. w 1926). Potem opuścił scenę i pracował jako nauczyciel matematyki (był też autorem podręcznika dla liceów).
Na scenę wrócił dopiero w 1945. Od 1 marca tego roku występował w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, gdzie 10 listopada 1945 wystąpił w „Balladynie" Juliusza Słowackiego w reżyserii Wandy Siemaszkowej i Bronisława Skąpskiego w rolach Gońca Kirkora, Kanclerza, Pustelnika i Popiela III. W sezonie 1947/48 występował w Teatrze Dolnośląskim w Jeleniej Górze w „Grubych rybach" w reżyserii Ludwika Solskiego, ponadto w „Szlachectwie duszy", „Lisim gnieździe", „Dlaczego zaraz tragedia?", „Panu Jowialskim", „Mojej żonie Penelopie", „Proboszczu wśród bogaczy" i „Spotkaniu nad Nysą".
Od 1 września 1948 przeniósł się do Bielska-Białej do Teatru Polskiego Bielsko-Cieszyn, gdzie pracował do końca życia. Grał tam takie role, jak np. Żewakin w „Ożenku", Konto w „Panu Geldhabie", Krzysztof w „Jadzi wdowie", Orgon w„Świętoszku", Pan Młody w „Weselu", Natan w „Sędziach", Wistowski w „Grubych rybach", Cześnik w „Zemście" czy Malvolio w „Wieczorze Trzech Króli".
Jego ostatnią rolą był Jeremin w spektaklu „Kto zawinił?" Georgija Mdiwaniego w reżyserii Kazimierza Brodzikowskiego (premiera 4 listopada 1950).
Źródła: Słownik biograficzny teatru polskiego, E-teatr